GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Tripod

kategorisinde 1264 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Tripod

Tripod; video kamera ve fotoğraf makineleri gibi cihazlara yönelik olarak sabitleme ile yükseltip alçaltma hareketleri için kullanılan üç ayaklı bir alet olarak öne çıkmakta. Fotoğraf makinesi ve video kayıt cihazı, el ile kullanıldığında titreme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bu da çekilen görüntülerin bulanık çıkmasına sebep olur. Tripod, da tam bu noktada devreye girer ve daha net görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bundan başka ek özellikler ve ek donanımlar ile daha etkin bir biçimde kullanılabilir.

İnce Detaylara Odaklanma İmkânı

Tripod

Cihazın tripod üzerine yerleştirilmesi, bazı avantajları da beraberinde getirir. Fotoğraf çekerken bazen ışık koşulları düşük oluyor ve uzun enstantane kullanmak gerekir. Uzun enstantane kullanılarak çekilen bir fotoğrafın net olması için kameranın sabit tutulması, büyük önem taşır. Bu noktada da tripoddan yardım almak gerekir. Ayrıca, kamera ve ekipmanın ağır olması hâlinde çalışma koşulları zorlaşır. Tripod ise kullanıcının yükünü hafifletir. Öte yandan tripod ile doğru kadrajı yakalamak, daha kolay olur. Böylece istenilen kadraj ayarı yapılıp ince detaylara daha kolay odaklanılır. Klonlama ya da HDR fotoğraf gibi çoklu çekimlerde tripod kullanılması, kadrajın tam olarak yakalanmasını kolaylaştırır. Öte yandan yıldız fotoğrafçılığı ya da gece çekimi için fotoğraf makinelerinin sabit tutularak ışığı iyice biriktirmesi gerekir. Bu tip durumlarda en önemli yardımcı olarak tripod öne çıkar.

Ek Özellikler ile Daha Net Kareler

Tripod

Tripod, üzerindeki cihazın sabit kalması için en önemli donanım olarak dikkat çeker. Ancak, bazı durumlarda tripodun desteklenmesi gerekir. Zira fotoğraf makinesi, tripodun üzerinde olsa bile kullanıcı düğmeye bastığında küçük bir hareket meydana gelir. Işık bol olduğunda bu hareket, fotoğraf üzerinde çok etkili olmaz ama, düşük ışıkta fotoğraf çekilirse görüntüye yansır. Fotoğraf makinesinin zamanlıyıcı özelliği devreye alındığında ise bu durum ortadan kalkar. Zamanlayıcı özelliğinin etkili bir biçimde kullanılması için de makinenin sağlıklı bir zemin üzerinde oturması gerekir. Kullanıcı, sürekli uygun duvar, kaya gibi satıhlar bulamayacağı için yine en önemli yardımcısı tripod olur. Zamanlayıcıdan başka fotoğraf makinesine bağlanan bazı cihazlar da uzaktan fotoğraf çekilmesine imkân sağlar.

Ağırlık ve Yüksekliğin Önemi

Tripod

Tripod seçerken bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Bunların başında tripodun ağırlığı ve yüksekliği gelir. Tripod ağırlığı, kullanıcının taşıyabilme kapasitesini doğrudan etkiler. Bazen fotoğrafçıların uzun süre yol katetmesi gerekir. Bazen de kendisi hareket etmese bile tripodun yerini sık sık değiştirmesi lazım gelir. Kolay hareket için ürünün ağırlığına dikkat etmek gerekir. Tripod yüksekliği ise fotoğraf makinesi kullanıcısının boyu ile alakalı bir durum olarak öne çıkar. Kamera, tripoda takıldığında kullanıcının gözü ile vizör arasında fark olmaması gerekir. Öte yandan dikkat edilmesi gereken diğer hususlar; ürünün malzeme kalitesi, boyutları, ayakları, ayak uçları, orta kolon ve kafası şeklinde sıralanır. Tripod fiyatları ise ürünün malzemesi ve özelliklerine göre çeşitlilik gösterir.

Artıları

  • Daha net görüntüler için kameranın sabit kalmasını sağlar.
  • Doğru kadrajın bulunmasına yardımcı olur.
  • Duruma göre ağırlığı alır.
  • Çoklu çekimlerde aynı kadrajın yakalanmasına yardım eder.
  • Gece çekimleri için büyük önem taşır.

Eksileri

  • Kalabalık ortamlarda kullanımı zordur.
  • Boyutları ve ağırlığı dolayısı ile kullanıcıyı yorabilir.
  • Kötü tripod, yarı yolda bırakabilir.
  • Fazla yer kaplaması, alanın daralmasına sebep olur.
  • Taşıması daima zahmetlidir.

GittiGidiyor BLOG

Tripod Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tripod Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir fotoğrafçı veya iyi bir kameraman olmayı çoğu kişi ister. Tabii bunun için iyi bir tripod gereklidir. Peki ya tripod alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Detayları yazımızda sizin için derledik.

DEVAMINI OKU
YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

"Merhaba günlüğüm" ile başlayan günlük yazıları internet ortamında blog adıyla yayımlanmaya başlandı. Ardından blog yazıları yerini Vlog ya da bir başka ifadeyle videolog'a bıraktı. Birçok kişi vlog çekerek gelir elde ediyor.

DEVAMINI OKU
Kaliteli Video Çekmek İçin İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Kaliteli Video Çekmek İçin İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Videoların içeriği farklı olsa da ulaşılmak istenen hedef aynı: Kaliteli video çekmek. Bu noktada sizin de püf noktalarına ihtiyacınız varsa yazımız tam da size hitap ediyor.

DEVAMINI OKU