GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Dağ (Kros) Bisikleti

kategorisinde 2406 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ürünü hangi bisiklet tipi için arıyorsunuz?

Dağ (Kros) Bisikleti

Dağ bisikletleri genel olarak şehir dışı kırsal alanlarda, toprak zeminlerde, zorlu patika yollarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Başlangıç seviyesinden profesyonel üst seviyeye kadar çeşitlendirilmiş dağ bisikleti modelleri bulunmaktadır. Bu sebeple dağ bisikleti alırken kullanım alanınıza göre bir bisiklet seçmelisiniz. Dağ bisikleti fiyatları modele bağlı teknik özelliklere, malzeme türüne ve markaya göre değişkenlik gösterir.

Dağ Bisikletlerinin Kullanım Alanları

Dağ (Kros) Bisikleti

Ormanlık alanlarda, şehrin bozuk ya da topraklı yollarında keyifli ve konforlu bir sürüş için hobi amaçlı dağ bisikleti modellerini tercih edebilirsiniz. Macera ve yarış tutkunları için keyifli bir spor olan dağ bisikletçiliği, sert arazi koşullarına dayanıklı ve güvenli sürüş için gerekli teknolojilerle donatılmıştır. Çamur, dere, kum gibi arazide karşınıza çıkabilecek farklı zeminlerde hareket özgürlüğü sağlayan kros bisikletleri, kullanım amacına göre geniş bir ürün skalasına sahiptir.

Birbirinden Farklı Dağ Bisikleti Modelleri

Dağ (Kros) Bisikleti

Dağ bisikleti modelleri genel olarak iki gruba ayrılır. MTB (Mountain Bike) olarak adlandırılan dağ bisikletleri daha çok amatör veya profesyonel olarak dağ bisikletini spor tutkusu haline getirenler için üretilen bisikletlerden oluşur. ATB (All Terain Bike) yani her türlü arazi için tasarlanan dağ bisikletleriyle şehirde ve kırsal alanda keyifli geziler yapabilirsiniz. Dağ bisikletleri genel olarak 26-29 arası jantlarda ve 18-30 vites arası üretilir. Ayrıca kadın ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanan dağ bisikletleri içinden siz de zevkinizi ve ruhunuzu yansıtan bir model seçebilirsiniz. Bianchi, Salcano, Carraro, Kron, Ümit, Falcon, Corelli, Orbis dağ bisikletinde dünyaca ünlü markalar arasında yer alır.

Dağ Bisikletini Seçiminde Bilmeniz Gerekenler

Dağ (Kros) Bisikleti

Dağ bisikletinizi seçerken kullanın alanınıza uygun teknik özelliklere sahip olanı bulmanız önemlidir. Zorlu dağ yolları için ön ve arka amortisörlü tasarlanan dağ bisikletleri, düz alanlarda kullanım için sadece ön amortisörlü olarak dizayn edilmiştir. Fren sistemi bakımından V yani klasik ve hidrolik fren olmak üzere 2 tiptir. Klasik fren sistemleri, bakımlarını kendiniz yapabileceğiniz için özellikle yeni başlayanlar için daha avantajlıdır. Engebeli arazilerde iniş ve çıkışlarda rahat bir sürüş için selenin sadece yüksekliğinin değil, açısının da ayarlanabilir olması önemli bir ayrıntıdır. Bisiklet seçiminizde bir diğer özellik lastiklerdir. Düz yol sürüşleri için alçak desenli ve daha ince lastikler, yüksek performans gerektiren zorlu sürüşler için derin dişli ve kalın lastikler seçmelisiniz.

Dağ Bisikleti Bakımıyla İlgili İpuçları

  • Dağ bisikletini normal sürüş dışında kullanıyorsanız gidonun daha açılı olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni başlıyorsanız sele ile aynı hizada olması gerekir.
  • Her sürüş öncesi bisikletinizin vites geçiş ayarlarını ve frenlerini kontrol etmelisiniz. Eğer frenlere yağ sıçramışsa köpüklü su ile yıkayarak bu sorunu çözebilirsiniz.
  • Dağ bisikletinin lastiklerinde çatlaklar görüyorsanız ya da lastik üzerindeki tırnaklar erimiş durumda ise lastiğin ömrü bitmiş demektir.
  • Performans istenmeyen durumlarda kaymayı önlemek için daha fazla tırnaklı bir lastik tercih edilmelidir.
  • Zincirleri her 75-80 km'de bir yağlamak gerekir. Zincirin ömrünün dolup dolmadığını anlamak için zinciri dişliden geri çektiğinizde zincir yapışıyorsa zincirin durumu iyi demektir.

Dağ Bisikleti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

  • Dağ bisikletinde kadro (bisikletin dış yapısı) çok önemlidir. Çelik kadrolar daha ağır, alüminyum ve karbondan yapılanlar daha hafiftir.
  • Bir dağ bisikleti size özeldir ve boyunuza uygun olanı tercih etmeniz gerekir.
  • Dağ bisikletleri ile uzun ve yorucu bir yolculuk yapılır. Bu yüzden bisiklet kullanırken omur bölgesinin sağlıklı olmasına da dikkat etmeli ve oturuşunuza göre bir sele tercih etmelisiniz.
  • Dağlık ve engebeli arazilerle baş etmek için patlamaya, darbeye dayanıklı bir lastik ile yola çıkmalısınız. Bu şekilde güvenli bir yol tutuşu elde etmeniz mümkündür.
  • Dağ bisikleti satın alırken iyi bir süspansiyon ve kolay vites geçişleri olması güvenli sürüş açısından önemlidir.