GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Bisiklet

kategorisinde 7037 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bisiklet

Yediden yetmişe, her yaştan bireye hitap eden bisiklet modelleri seyahatten spora, ulaşımdan akrobatik disiplinlere kadar birçok alanda kullanılır. Kullanım alanına göre tasarlanan bisikletler arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz. Fakat bisiklet seçerken sadece kullanım alanına göre hareket etmemeli, vücut ölçülerinize de uyan bir tercihte bulunmalısınız. Farklı ölçülere sahip olan kadro yani malzeme ölçülerinin arasından size en uygun olan bisiklet modelini belirleyebilirsiniz.

 • Ümit Bisiklet
 • Corelli Bisiklet
 • Orbis Bisiklet
 • Bisan Bisiklet
 • Salcano Bisiklet

Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet

Bisikletler kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere sahiptir. Kullanımı en yaygın olan bisiklet çeşidi, asfalt yol koşullarına ve hafif arazilere dayanıklı şehir bisikletleridir. Şehir bisikletlerini düz veya amortisörlü olarak tercih edebilirsiniz. Şehir içi kullanımda amortisörler karşınıza çıkan engebelerin etkisini azaltırken, düz olanlar daha hafif ve kullanışlıdır. Dağlık arazi sürüşleri için tercih edilen dağ bisikletlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Lastik ve birkaç küçük değişim ile dağ bisikletinizi şehir içinde kullanıma ve turlara uygun hale getirebilirsiniz. Diğer bir bisiklet çeşidi de yol bisikletleridir. Daha çok hız tutkusu olanların tercihi olan bu bisikletler, hafifliği ve tekerlerinin çapının inceliği sayesinde hız yapmaya müsaittir. Ağır kadro ve sağlam bir yapıya sahip olan BMX, trial ve freestyle bisikletler de akrobatik hareketler yapmak amacıyla kullanılır. Güçlü fren sistemleri ile çocuklar için üstün koruma sağlayan çocuk bisikletleri de bu kategoride yer alır.

Kullanılacak Alana Uygunluk

Bisiklet

Bisiklet satın alırken kullanılacak olan alan göz önünde bulundurulmalıdır. Söz gelimi yol bisikletleri tekerlek yapısı ve hafifliği sebebiyle şehir içi asfalt şartlarında, hatta yağmurlu havalarda kullanıma uygun değildir ve kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle yalnızca uygun hava ve yol şartlarında kullanılmalıdır. Dağ bisikletleri, zorlu arazi koşullarına göre tasarlanır. Engebeli ve taşlı arazilerde sarsılma etkisini indirgemek için amortisörlü olarak üretilirler. Amortisörlerin yarattığı ağırlık sebebiyle sürüşü oldukça yorucudur ve bu bisikletler hız yapmaya müsait değildir. Şehir bisikletleri ortalama bir ağırlığa sahip oldukları için sürat yapmak ve yokuş çıkmak daha kolaydır. Şehir bisikleti modelleri genellikle ulaşım amacı ile günlük kullanıldığı için daha az yorucu olması istenir. Bu bisikletlerin dişsiz yani düz lastiklere sahip olması, lastiklerde oluşacak sürtünmeyi engellediği için daha az yorucu bir sürüş sağlar.

Bisiklet Seçimi

Bisiklet

Bisiklet alırken mutlaka boyunuzun ölçülerine uygun bir seçim yapmalısınız. Kollarınızın gidona olan ve ayaklarınızın pedala olan mesafesini belirleyerek, bisiklet üzerindeki hakimiyeti sağlayabilir ve daha konforlu bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz bisikletin ağırlığına dikkat ederek vereceği yorgunluğu azaltabilirsiniz. Aynı zamanda kaldırmanız gerektiği durumlarda size kolaylık sağlayacaktır. Eğer bisikletinizi şehir içinde kullanacaksanız veya uzun yola gidecekseniz bagaj taşıyıcısı olan bisikletlerden tercih ederek eşyalarınızı bu alanlara yerleştirebilirsiniz. Eğer amortisörlü bir bisiklet tercih edecekseniz mutlaka kalitesini araştırmalısınız. Özellikle dağlık arazilerde kullanılan bisikletlerde engebelerin vereceği etkiyi en aza indirmek önemlidir. Bunun yanı sıra fren ve vites mekanizmasının kullanışlılığı da size hem şehir içindehem de dağlık arazilerde yardımcı olacaktır. Eğer çocuk bisikleti satın almak istiyorsanız öncelikle sağlam bir fren sistemi olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda olabildiğince hafif bisikletler tercih ederek çocuğunuzun kullanımını kolaylaştırabilirsiniz. Bisiklet fiyatları ise marka ve model özelliklerine göre farklılık gösterir.

Bisiklet Seçiminin Püf Noktaları

 • Çocuğunuz bisiklet sürmeyi daha güvenli öğrensin istiyorsanız, dört tekerlekli bisikletlerden tercih edebilirsiniz.
 • Çamurluklu bisikletlerden tercih ederek kıyafetlerinizin daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer çok engebeli ve kayalıklı bir arazide sürüş yapmayacaksanız, tek amortisörlü dağ bisikletlerini tercih ederek ağırlığı en aza indirgeyebilirsiniz.
 • Bisikletiniz için bir bisiklet kilidi temin ederek, dilediğiniz yere park edebilirsiniz.
 • Bisikletiniz her an yanınızda olsun, her yere sığsın istiyorsanız katlanabilir bisikletleri tercih edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bisiklet sürerken mutlaka kask ve dizlik kullanmalısınız.
 • Eğer bisikletinizi akşam kullanacaksanız, bisiklet feneri temin etmelisiniz.
 • Kadro ölçülerinizi mutlaka doğru ayarlamalısınız, çünkü bisikletin kadrosu değişmeyen tek parçasıdır.
 • Eğer bisikletinizi ulaşım amaçlı kullanacaksanız, trafikte uymanız gereken kuralları öğrenmelisiniz.
 • BMX, trial ve freestyle bisikletler sadece akrobatik alana ilgi duyanlar tarafından kullanılmalıdır.