GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ses Kartı

kategorisinde 573 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ses Kartı

Bilgisayarların en önemli donanımlarından biri olan ses kartı, programların ve oyunların ses efektlerinin duyulmasını sağlıyor. Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda sesleri; kaydediyor, sentezliyor, karıştırıyor ve işliyor. Ses kartlarının veriyolu standardına göre ISA, PCI, PCI-Express, fizik yapısına göre ise anakarta entegre olan (onboard) ve anakartın genişleme yuvasına takılan iki tipi bulunuyor. Eski teknolojide anakart (mainboard) üzerine takılan donanımlar, günümüz teknolojisinde anakart üzerinde hazır halde bulunuyor ve dijital sesleri analog seslere, analog sesleri de dijital seslere dönüştürüyor.

Yeni Nesil Ses Kartları

Ses Kartı

MiniDisc bağlantısı ve Dolby Digital desteğine sahip olan yeni nesil ses kartları, gelişmiş özellikleri ile ses kalitesini artırıyor. Yeni nesil ses kartlarında Wavetable adı verilen bir teknoloji kullanılıyor. Bu teknoloji, donanımın hafızasına ve bilgisayarın harddiskine kayıtlı enstrüman sesleri ile farklı sesler oluşturmanızı sağlıyor. Sound Blaster ve Turtle Beach markaları, Wevatable teknolojisini kullanıyor. Dijital çıkışın yanında; mikrofon, analog, hoparlör, subwoofer girişlerinin de bulunduğu yeni nesil ses kartları, sesleri en iyi şekilde duymanıza olanak tanıyor. Bu sayede bas ve tiz sesleri kendi ahengi içerisinde ve stüdyodaymış gibi duyabilirsiniz. Kullanıcıya harika ses deneyimleri yaşatan yeni nesil ses kartları arasında Creative ses kartı modelleri kendinizi stüdyoda hissetmenizi sağlıyor. Özellikle Creative Sound Blaster serisi, video klipler ya da çeşitli videolar hazırlamanıza imkan tanıyor.

Oyuncuların Kullandığı Özel Ses Kartları

Ses Kartı

Ses kartı satın almadan önce kullanım amacının belirlenmesi gerekiyor. Çünkü her ürün her programı ya da özelliği desteklemeyebiliyor. Özellikle oyunseverler, oyunda kullanılan farklı ses efektlerini net olarak işitmek istiyor. Firmalar da oyunlardaki çeşitli ses efektlerini kullanıcının rahatça duyması ve böylece oyundan daha fazla keyif alabilmesi için özel ses kartları üretiyor. Çok çeşitli ses kartı önerileri bulunuyor. Bunlar içerisinde Turtle Beach, Creative, Terratec ve Fortemedia gibi markaların ürettiği ses kartları, oyun programlarını destekleyerek kullanıcıyı adeta oynadığı oyunun içine dahil ediyor.

Harici Ses Kartları

Ses Kartı

Günümüzde anakart üzerinde bulunan ses kartlarının dışında harici ses kartları da kullanılıyor. Harici olarak kullanılan Thunderbolt, Firewire ve USB ses kartları, kullanıcıya pek çok avantaj sağlıyor. Hem Windows hem de OSX işletim sistemleri ile çalışabilen harici ses kartlarını istediğiniz her yere taşıyabilirsiniz. Bu ses kartları, sahip oldukları farklı ses modları ile izlediğiniz programın akışına uygun sesler işitebilmenize olanak tanıyor. Taşınabilir ses kartlarının çalışması için özel bir yazılıma da gerek duyulmuyor. Harici ses kartlarının pek çok avantajı bulunuyor. Örneğin Firewire ses kartı, takılı olduğu yuva üzerinde herhangi başka bir paylaşıma izin vermeyerek USB bağlantılarında zaman zaman görülen çakışmaları ortadan kaldırıyor. Harici ses kartı ile rahatlıkla ses kaydı yapabildiğiniz gibi AD/DA çeviriciler ile profesyonel kayıtlar yapıp ürettiğiniz sesleri farklı kanallara yapabilirsiniz. Film izlemeyi seven, ses kaydı yapan, müzik dinleyen ve oyun oynayan kullanıcılar için kaliteli bir ses kartı vazgeçilmez bir donanım olarak ön plana çıkıyor. Siz de farklı bütçelere uygun ses kartı fiyatları arasından size en uygun ürünü seçerek bilgisayarınızın donanımını güçlendirebilirsiniz.