GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

RAM (Bellek)

kategorisinde 8280 adet ürün bulundu.
|
Filtrele
RAM'i kullanacağınız cihazda ne yapmak istiyorsunuz?

  Çok Yüksek Performans Gerektiren İşler Yapmak

  32 GB, 64 GB, 128 GB kapasiteye sahip Ram modelleri

  Yüksek Çözünürlükte Oyun Oynamak

  16 GB kapasiteye sahip Ram modelleri

  Belge düzenlemek, İnternet tarayıcısı kullanmak

  1 GB - 8 GB kapasiteye sahip Ram modelleri

RAM (Bellek)

Bilgisayar performansının en önemli belirleyicilerinden biri olan RAM bellek aracılığıyla aynı anda birçok program bir arada çalıştırılabilir. Bilgisayar açık hâldeyken görevini yerine getiren RAM yardımıyla programlara ait veriler, hafızada tutulur. Bilgisayar kapatıldığında ya da bilgisayarın elektrik bağlantısı kesildiğinde RAM'de bulunan veriler de kaybolur. Bilgisayarın kapanmasının ardından da verileri tutmaya yarayan bellek ise dâhili bellektir. Oyun oynarken, İnternet üzerinde video izlerken ya da bir tasarım programını çalıştırırken kullanılan bilgisayarın RAM özellikleri ne kadar güçlüyse o bilgisayar, işlemleri de o kadar kısa süre içerisinde ve rahatlıkla yerine getirir. Yüksek hızda çalışan bir bilgisayara sahip olmak isteyen kişiler için RAM performansı, belirleyici rol oynamaktadır.

 • Kingston Technology RAM (Bellek)
 • Dell RAM (Bellek)
 • Samsung RAM (Bellek)
 • Lenovo RAM (Bellek)
 • Corsair RAM (Bellek)

Zaman Kaybı Ortadan Kalkıyor

RAM (Bellek)

Hafızada saklanan veriler için RAM bellek alanında ne kadar çok yer varsa bilgisayar kullanırken yaşanan bekleme süreleri de o kadar azalır. Bellek çeşitleri doğrultusunda farklı hız performansına sahip olan bilgisayarlar, modern RAM belleklerle donatılarak teknolojiyi yakalayabilir. Programlar üzerinde yapılan düzenlemeler sırasında "kaydediliyor" yazısını görme sıklığı azalırken bir yandan da tüm değişikliklerin anında kayıt altına alınabilmesi ve programı kapatırken de bekleme sorunu yaşanmaması sağlanır. İşlerini bilgisayarları üzerinden gerçekleştiren çalışanlar için gelişmiş RAM özellikleri bulunan bir bilgisayar kullanmak, beraberinde birçok avantajı getirir.

Yüksek Performanslı DDR4 RAM Modelleri

RAM (Bellek)

DDR teknolojisini kullanan RAM'ler arasında yer alan DDR4 modelleri aracılığıyla en iyi oyun performansı yakalanabilmektedir. Farklı oyunların farklı grafik özelliklerine uyum sağlayan bu ürünler aracılığıyla oyunlarda yaşanan kasma ve takılma gibi problemlerin üstesinden gelinir. RAM özellikleri gelişmiş olan ürünlerle yeni nesil oyunları oynayabilmek ve yüksek skorlar alabilmek de kolaylaşır.

SSD RAM'lerle Gelen Yüksek İşlemci Hızı

RAM (Bellek)

RAM fiyatları bakımından da uygun nitelikler taşıyan SSD RAM modelleri, işlemci hızını yükselterek kullanıcıların ihtiyaçlarına etkili çözümler sunar. Farklı bellek kapasitesine sahip modeller arasından bilgisayar aracılığıyla sıklıkla kullanılan programlara ve oynanan oyunlara göre tercih yapılabilir. 2 GB kapasitesinde RAM çeşitleri bulunduğu gibi 4 GB, 8 GB gibi kapasitelere sahip modeller de teknoloji meraklılarının beğenisine sunulur. Bellek hızı ve pin değerleri açısından da gelişmiş özellikler sunan modellerle kullanıcıların sorunlarına etkili çözümler getirilir.

Bilinmesi Gerekenler

 • Bilgisayarın diğer donanımlarının seviyesi RAM performansının seviyesinin belirlenmesinde rol oynar.
 • RAM modelleri, uzun süreli ve aralıksız kullanım deneyimlerinde standart performans desteği oluşturur.
 • Soğutucusu bulunan RAM ürünleri, daha hızlı bir işlemci teknolojisi sunar.
 • RAM serilerine göre bellek hızı seviyeleri, değişiklik gösterir.
 • Akıllı tasarıma sahip ürünler, farklı kasalara kolayca takılabilir.

Bilinmesi Gerekenler

 • Masaüstüne özel olarak üretilmiş modeller, sadece bu tip bilgisayarların kasalarında kullanılabilir.
 • Arzu edilen performansa sahip olmak için ürünlerin RAM gecikme süresi verisine dikkat edilmesi gerekir.
 • RAM bellek, bilgisayara takılırken bir uzmandan destek alınması gerekir.
 • Hafıza voltajı özelliği, RAM performansında önemli bir role sahiptir.
 • Saf döngü zamanı bilgisi dikkate alınarak istenen seviyede hıza sahip bir RAM sipariş edilebilir.

GittiGidiyor BLOG

Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hesaplama yapan tüm cihazların daha hızlı çalışmasını sağlar. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinesi veya oyun konsollarının kritik parçalarından olan ram belleğinne işe yaradığı ve nasıl çalıştığı hakkındaki bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Bilgisayar donanımındaki hız ve kapasite artışı, bilgisayar oyunlarının çeşitliğini de artırdı. Gerçeğe yakın grafikleriyle film endüstrisinin rakibi haline gelen oyunları oynayabilmek için oyun bilgisayarı nasıl toplanır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Detaylar blog yazımızın devamında!

DEVAMINI OKU
Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

Dizüstü bilgisayar alırken hiç şüphesiz karşınıza anlaşılması zor teknik detaylar çıkmıştır. Bu terimleri ve mükemmel bir dizüstü bilgisayar için ihtiyacınız olan teknolojileri açıklıyoruz.

DEVAMINI OKU