GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kasa

kategorisinde 5575 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kasa

Bilgisayar, birçok karmaşık işlemin basit ve rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Günümüzde tablet, dizüstü ve cep telefonu gibi bilgisayar teknolojisinin değişik formlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak, masaüstü bilgisayar modellerini yeni nesil türlerinden ayıran bazı özellikler vardır. Masaüstü bilgisayarı farklı kılan temel nitelik, cihazın kasasıdır. İşlemci, anakart, RAM, ekran ve ses kartı gibi bilgisayarın çalışabilmesini sağlayıcı yazılım ve çipleri içerisinde bulunduran kasanın tasarımsal özellikleri de önem arz eder. Az yer kaplaması, geç ısınıp geç soğuması gibi nitelikler, birinci sınıf bir kasada olması beklenen özellikler arasındadır.

Led Işıklı Mid Tower Kasa Modelleri

Kasa

Bilgisayar donanımına estetik ve zarif bir görünüm kazandırmak için LED ışıklı mid tower kasa çeşitleri tercih edilebilir. Bu tip bilgisayar kasa tasarımlarının ön profilleri, pürüzsüz ve parlak bir tasarıma sahiptir. Ayrıca, kasanın daha göz alıcı estetiğe sahip olması için LED ışıklar kullanılmıştır. Mid tower ve slim tower kasa modelleri arasında camdan imal edilen yan panelli ürünler bulunur. Bu ürünler, hem kasanın estetik görünüme olumlu katkı sağlar hem de yan panelin montaj ve demontaj işlerini kolay hâle getirir. Kırılmaz cam özelliğine sahip yan panelin herhangi bir yardımcı araç kullanılmadan sökülüp takılabilmesi, kasa içerisindeki önemli parçaların bakımını zahmetsiz hâle getirir. In Wın 303 bilgisayar kasa modeli veya farklı renk alternatifleriyle Shorkoom AM5 ürünleri, mid tower kasa tercih edenlere geniş seçenekler sunar.

Oyuncu Bilgisayarı Kasa Modelleri

Kasa

Bilgisayar kasası toplayan kişilerin öncelikli amaçlarından biri, iyi bir oyun bilgisayarına sahip olmaktır. Her ne kadar piyasada üstün özelliklere sahip birçok oyun bilgisayarları yer alsa da çok yüksek fiyatlarla satılmaları nedeniyle bilgisayar toplama seçeneğini tercih edenler hâlâ bulunmaktadır. Yüksek özelliklere sahip bir oyuncu bilgisayarı için birinci sınıf bir kasa modeli seçilmelidir. Bu bakımdan sadece oyun sever kişilerin ihtiyacına cevap vermek adına tasarlanan kasa modelleri vardır. Oyuncu bilgisayarı kasası konusunda en başarılı üreticiler arasında yer alan Gamemax, üç fanlı oyuncu bilgisayar kasa modellerine sahiptir. Oyuncu bilgisayar kasası markaları arasında Frisby, Everest ve Raidmax da sayılabilir.

Hangi Kasa Modeli Seçilmelidir?

  • Yüksek güce sahip veya ileri düzey bir bilgisayar performansı sunacak kasa modelini toparlamak adına Full Tower, kasa modeli tercih edilebilir.
  • Full Tower ile hemen hemen aynı amaca hizmet eden Ultra Full Tower kasa tasarımları da yüksek donanıma sahip bilgisayar hedefleyenler için uygundur.
  • Middle Tower kasa modeli ise standart bir tasarımı ifade eder. Genel kullanıma uygun kasa modelidir. Kurum ve bireylerdeki bilgisayarların çoğu, Middle Tower kasa modeline sahiptir.
  • Middle Tower kasa modelinin bir altı olarak tasarlanan kasa tipiyse Mini Tower kasa modelidir. Daha düşük kapasiteye sahip bir bilgisayar performansı için tercih edilebilir.
  • Silim Tower kasa tasarımları ise genel olarak kurumsal firmalar tarafından tercih edilen ve bireysel kullanıma pek uygun bulunmayan modeldir.

Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kasanın en önemli birleşeni, anakarttır. Temin edilecek kasanın anakart soketi, elimizde bulunan anakarta uyumlu olmalıdır. ATX veya mini ATX şeklinde farklı anakart boyutlarına sahip kasa tasarımları vardır.
  • Bilgisayarın kullanım amacına göre kasanın sahip olduğu fan sayısı da iyi hesaplanmalıdır. Güç kaynağı haricinde bir kasanın içerisinde en az iki fan yeri bulunmalıdır. Bu fanlardan biri, ısınan havayı dışarıya verir; diğeri ise dışarıdan kasa içerisine soğuk hava çeker. Kasa içerisindeki ısıyı dışarıya veren fanın, soğutucu fanın altında bulunması gerekir.
  • En iyi kasa, alüminyumdur. Isınma ve soğuma konusunda birçok elemente göre daha iyi performans gösterir.
  • Kasanın sahip olduğu HDD yuvasının kolay çıkarılabilir modele sahip olmasına da dikkat edilmelidir. HDD yuva sisteminin de CD-ROOM gibi kızaklı olması, takma-çıkarma işleminde kolaylık sağlar.
  • Kasa çeşitlerine ve modellerine odaklanılırken yapılan en önemli hatalar arasında estetik kaygılar yer alır. Kasa modelinin camlı olması veya LED ışıklarının bulunması gibi tasarımla ilgili hususlara gereğinden fazla önem verilip, teknik kısımla ilgili noktalar gözden kaçabilir. Bu nedenle, tasarımla ilgili özellikleri, kinci planda tutmak gerekir.