GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Harddisk (HDD, SSD, SSHD)

kategorisinde 10478 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Harddisk'inizde genellikle neleri depolarsınız?

  Yazılı doküman, Sunum & PDF dosyaları

  120 GB - 240 GB hdd kapasitesi

  Fotoğraf & Kısa videolar

  256 GB - 1 TB hdd kapasitesi

  Oyun & Film vb.

  1 TB üzeri hdd kapasitesi

Harddisk (HDD, SSD, SSHD)

Her geçen gün hayatımızda daha da önemli bir yer edinen bilgisayarlar, teknik özellikleri ile kullanıcıları etkilemektedir. İhtiyaca göre geliştirilen yüksek teknoloji ürünleri, günlük kullanım için daha mütevazı özelliklere sahipken yüksek performans gerektirecek işlemler içinse daha güçlü sistemler kullanılmaktadır.

Pek çok bileşenden oluşan bilgisayarlar, her parçası ile ayrı bir işlem gerçekleştirir. Anakarttan ekran kartına, işlemciden RAM'e kadar bileşenlerle müşteri odaklı geliştirilen cihazlarda harddiskler de önemli bir görev üstlenir. Hız ve kapasiteye göre farklılık gösteren harddiskler, başlıca Sabit Disk Sürücüsü (HDD), Katı Hal Diski (SSD) ve Katı Kat Karma Diski (SSHD) olarak sunulur. Harddisk fiyatları, kapasiteye ve harddisk markalarına göre değişiklik göstermektedir.

 • Seagate Harddisk (HDD,SSD,SSHD)
 • WD Harddisk (HDD,SSD,SSHD)
 • Samsung Harddisk (HDD,SSD,SSHD)
 • Toshiba Harddisk (HDD,SSD,SSHD)
 • Kingston Harddisk (HDD,SSD,SSHD)

Yüksek Kapasiteye Rağmen İnce ve Şık Harddiskler

Harddisk (HDD, SSD, SSHD)

Harddiskler, yapıları bakımından darbelere ve düşmelere karşı korunmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden harddisklerin iç düzeninin hareketsiz olması, darbelere karşı ürünü daha da güçlendirir. Harddisk SSD modelleri, diğer muadillerine göre etkileyici bir incelikle sunulur. Hiçbir hareketli parçası olmayan ürün, hafifliği sayesinde de ince ve hafif laptop'larda fazlasıyla tercih edilir. Standart notebook ölçülerinde; 7 mm'lik yükseklikte sunulan SSD'ler, 7 mm ile 15 mm arasında boyut değişimi gösteren HDD'lere göre iyi bir alternatif olarak görülmektedir.

Kapasite olarak SDD ve SSHD'lere göre büyük bir fark yaratan HDD'ler yüksek performansla kaliteli bir kullanım sunar. Günümüzde en fazla 12 TB kapasiteye sahip SDD'lerin bu kapasitenin ilerleyen zamanlarda daha da artması beklenmektedir. HDD fiyatları yüksek depolama kapasitesi sunmasına rağmen örneklerinden daha ekonomik olarak sunulur.

Harddisklerde Ön Plana Çıkan Hız ve Kapasite

Harddisk (HDD, SSD, SSHD)

Günümüz teknolojisi ile SSD'ler, en hızlı önyükleme ve çoklu görev performansını göstermektedir. Yüksek hızlı okuma ve yazma özelliği sayesinde en yüksek boyutlardaki dosyalar bile oldukça kısa sürede aktarılabilir. Harddisk SSHD modeli, başlatma ve yükleme açısından SSD'ye yakın bir performans gösterir.

Düşük kapasiteye sahip SSD'ler 250 GB ile 500 GB arasında değişiklik gösterir ve SSD fiyatları da ekonomik oluşları ile ön plana çıkar. Kapasite TB düzeyine çıktıkça fiyat da artış göstermektedir. Yüksek kapasiteli ürüne daha düşük maliyetle sahip olmak isteyen kullanıcıların ise öncelikli adresi harddisk HDD modeli olarak görülür. Gigabayt başına en düşük maliyeti sunan HDD'ler, pek çok müşterinin imdadına yetişmektedir.

Dayanıklılık ve Pil Ömrü Farkları

Harddisk (HDD, SSD, SSHD)

Pil ömrü açısından SSD, en verimli ürünler arasında yer almaktadır. Dönüş hızlarını optimum düzeyde ayarlayarak enerji tüketimini minimuma çeker ve daha uzun pil ömrü sağlar. SSHD, dönüş hızındaki kısmi yavaşlamalar sebebiyle hız açısından ikinci sırada bulunur.

Ürünün Avantajları

 • Yüksek veri aktarım hızı zamandan kazandırır.
 • Geniş depolama imkânı özgür bir kullanım sunar.
 • Sessiz çalışma, kullanım esnasında konfor sağlar.
 • Harddiskler, düşük güç tüketimiyle tasarruflu performans gösterir.
 • Yüksek özelliklere sahip harddiskler, bilgisayarı hızlandırır.

Avantajlar

 • Veri aktarımı sırasında sarsıntıdan ve titreşimden kaçınılması gerekmektedir.
 • Düşmeye ve darbelere karşı korumalı olsa da depolama bölümü hasar alabilir.
 • Ani voltaj dalgalanmalarına karşı koruma sağlanması gerekir.
 • Defrag ve disk birleştirme işlemleri, cihazın ömrünü kısaltır.
 • Performans, doluluk oranına ve kullanım süresine göre azalmaktadır.

GittiGidiyor BLOG

SSD'ler Hakkında Bilmeniz ve Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SSD'ler Hakkında Bilmeniz ve Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bilgisayar dünyasının en hızlı gelişen ve bu gelişmesiyle hem son kullanıcılar, hem de kurumsal servisler için önemli avantajlar kazandıran teknolojilerinden biri SSD tarafında yaşanıyor.

DEVAMINI OKU
Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber çekilen fotoğraflar, dokümanlar ve depolanan dosyaların sayısı da oldukça artmış durumda... Bir yerden sonra bilgisayarlarda çok yer kaplayan bu dosyaların saklanması için ortaya çıkan taşınabilir diskler işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Taşınabilir diskleri alırken dikkat etmeniz gereken detayları sizler için derledik...

DEVAMINI OKU
Sabit Disk Arızası Nasıl Anlaşılır, Neler Yapmak Gerekir?

Sabit Disk Arızası Nasıl Anlaşılır, Neler Yapmak Gerekir?

Sabit disk arızası nasıl anlaşılır? Bozulma belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bir sabit disk bozulurken ne gibi sinyaller verir, tedbir olarak neler yapmalısınız gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

DEVAMINI OKU