GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ekran (Grafik) Kartı

kategorisinde 844 adet ürün bulundu.
|
Filtrele
Genelde ekran kartınızın ısınmasına sebep olacak işlemler yapıyor musunuz?

  Evet

  Fan ve sıvı soğutmalı ekran kartları

  Hayır

  Pasif soğutmalı ekran kartları

Ekran Kartı

Bilgisayarda görüntü kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri olan ekran (grafik) kartı, bilgisayar tarafından işlenen bilgilerin bilgisayar ekranına yansımasını sağlar. Bilgisayarında fotoğrafçılık ya da mimariyle ilgili işlemler yapan kişiler için oldukça önemli bir özellik olan ekran kartı, film ya da dizi izlerken veya oyun oynarken, mümkün olan en iyi görüntü kalitesini deneyimlemek isteyen kişileri de yakından ilgilendirmektedir. Grafik kartı seçiminde bilgisayarda yapılan işlemler, oldukça belirleyici olur. Eğer bilgisayar, sadece mail göndermek ya da gazete okumak gibi basit işlemler için kullanılıyorsa ekran kartının yüksek kapasiteli olmasına gerek kalmaz. Oysa bilgisayarda sık sık oyun oynayan ya da film izleyen kullanıcıların güçlü ekran kartı özellikleri ile öne çıkan markaları tercih etmesi gerekiyor.

 • MSI Ekran Kartı
 • Gigabyte Ekran Kartı
 • Sapphire Ekran (Grafik) Kartı
 • NVDIA Ekran (Grafik) Kartı
 • Asus Ekran (Grafik) Kartı

Farklı Beklentilere Uygun Ekran Kartı Modelleri

Ekran (Grafik) Kartı

Kullanım amacına göre seçilmesi gereken ekran (grafik) kartı modelleri, çeşitlilik gösteriyor. Ekran kartı tavsiye eden kullanıcılar, Asus ekran grafik kartı özelliklerine vurgu yapıyor. Farklı beklentilere uygun çeşitlerden oluşan Asus ekran kartı modellerinin yanı sıra Nvidia ekran kartı da piyasada yer alan etkili kart modellerinden biri oluyor. Oyun oynarken ya da film izlerken görüntü kalitesine ve hıza önem veren kullanıcılar için Nvidia, ideal bir seçenek oluyor. Ekran kartları içerisinde AMD ekran kartı, güçlü özellikleriyle öne çıkarken; Sapphire ekran kartı ve Zotac grafik kartı da farklı seçenekleriyle dikkat çekiyor. MSI ve Gigabyte ekran kartları ise profesyonel ve amatör kullanıcılara hitap eden farklı ekran kartı alternatifleri oluşturmaları itibarı ile beğeni topluyor. Ekran kartı seçimi yaparken RAM kapasitesi, bant genişliği, bellek arayüzü ve veri transfer hızı gibi özelliklere de dikkat etmek gerekir. Bu şekilde hem hızlı hem de yüksek çözünürlüklü bir bilgisayar deneyimi elde etmek kolaylaşır. Kaliteli bir görüntü için ise ekran kartının gücüne ve hafızasına bakarak seçim yapmak gerekir. Yüksek RAM kapasitesi, bilgisayarın hızlı olmasını sağlayan etkenler arasında yer alıyor. Bu şekilde daha hızlı bir deneyim elde etmek isteyenler, RAM'i yüksek bir ekran kartıyla sorunlarının çözümünü de bulmuş oluyor.

Uygun Fiyat Seçenekleri

Ekran (Grafik) Kartı

Ekran kartı fiyatları; hız, kalite gibi temel özellikler söz konusu olduğunda değişkenlik gösterebilir. Kaliteli bir laptop ekran kartı almak isteyen kullanıcılar için öncelikle RAM kapasitesi öne çıkıyor. Bilgisayarını daha kompleks işlemler için yoğun olarak kullanan kişilerin daha yüksek RAM'li kartlar seçmesi gerekirken, daha basit işlemler için düşük kapasiteli kartlar yeterli oluyor. Yüksek kapasiteli ekran kartları, daha çok elektrik tüketirken, düşük kapasiteli kartlarda enerji tüketimi de düşük oluyor. Bilgisayarda mimari programlar kullanan, fotoğraf ya da video düzenleyen, oyun oynayan kişilerin daha özel tasarımlı kartları tercih etmesi, son derece önemli hâle geliyor. Ekran kartı seçerken bu özelliklere bakarak fiyat araştırması yapmak ve uygun ekran kartı fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Bilgisayar kullanım alanına uygun bir ekran kartı seçin.
 • RAM kapasitesi, bant genişliği, bellek arayüzü ve veri transfer hızına dikkat edin.
 • Fiyat performans araştırması yapın.
 • Ekran kartına uyumlu bir slot seçin.
 • Güvenilir bir ekran kartı markası seçmeye özen gösterin.

Bunları da unutmayın

 • Yüksek performans ekran kartlarında fiyatların daha yüksek olduğunu unutmayın.
 • Oyun için yüksek performans bir grafik kartı seçmeye özen gösterin.
 • Kartın güç kaynağı ile olan uyumluluğuna dikkat edin.
 • Bilgisayarınızın içine rahatlıkla sığacak bir kart seçin.
 • Uyumluluk sorunu olmaması için amper değerine dikkat etmeyi unutmayın.