GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Anakart

kategorisinde 4746 adet ürün bulundu.
|
Filtrele
Aradığınız anakartı ne tip bir kasa içine yerleştirmeyi düşünüyorsunuz?

  Mini Tower- Küçük

  Micro ATX, Mini ATX form faktörlü anakartlar

  Mid Tower- Orta

  ATX form faktörlü anakartlar

  Full Tower- Büyük

  ATX, Extended ATX (eATX) form faktörlü anakartlar

Anakart

Bilgisayarların bütün elamanlarını birbirine bağlayan devre kartı olan anakart, pek çok elektronik sistemde kullanılır. Bilgisayarın tüm parçalarının birbirleriyle uyum içinde çalışabilmesini sağlar. Veri akışını sağladığı sürece bilgisayarlar, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Değişebilen özellikleri doğrultusunda anakart fiyatları da farklılıklar gösterebilir.

 • MSI Anakart
 • Gigabyte Anakart
 • HP Anakart
 • Intel Anakart
 • AMD Anakart

Anakart Modelleri

Anakart

Anakartın üzerinde yer alan yonga setleri, anakartın beyni olarak tanımlanır. Cihazınızı oluşturan tüm sistemin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Fiberglas ise anakartın üzerinde bulunan koyu yeşil renkteki bakır yollardır. Piyasada çeşitli anakart modelleri yer alır. XT, ATX, AT ve BTX olmak üzere dört farklı anakart çeşidi arasından gereksinim duyduğunuz modeli satın alabilmeniz mümkündür. Kişisel bilgisayarlarda ilk olarak kullanılan model, XT'dir. İşlemci üzerinde sabit bir şekilde bulunan bu anakart çeşidi, 8086 ve 8088 mikro işlemcileri için üretilir. Ayrıca, ek donanım özelliği de 8 bit'dir. 1982'den itibaren kullanılan AT, veri yolu olarak ISA, PCI ve APG'yi kullanır. Bu anakartta işlemci değiştirilemezken, kartı alırken klavye girişine de dikkat edilmesi gerekir. Bu model, geniş uçlu bir klavye girişine sahiptir. ATX modelde AT modeline göre giriş ve çıkış desteği çok daha fazladır. Model, ATX kasalarda kullanıma uygundur. İşlemciyi ve ısınan parçaları soğutabilmek adına APG model üretilir. İşlemci etrafında yer alan bağlantılar, parçaların soğutulabilmesi açısıdan anakartın çeşitli yerlerine taşınır. İyi bir seçim yapmak isteyenler, anakart fiyatları ile değil; ürünün özellikleri ile ilgilenerek ihtiyaç duyduğu modele göre bir tercih yapabilir.

Anakart Fiyatları

Anakart

İşlev ve marka bakımından değişiklik gösteren anakart fiyatları, kullanıcılara ekonomik seçeneklerle sunulur. Bilgisayarınızın özelliklerini gözden geçirdikten sonra, nasıl bir anakart alacağınıza karar verebilirsiniz. Gereksinimlerine göre alacağınız model sayesinde cihazlarınızın donanımının daha hızlı ve etkili şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.Yeterli donanıma sahip ürünleri tercih ederek, istediğiniz performansa ulaşabilirsiniz. Cihazlarınızın daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gigabyte, AMD, MSI, Toshiba gibi anakart markaları arasından hem bütçenize hem de ihtiyacınıza en uygun ürünü seçerek, bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Farklı boyut ve özelliklerde üretilen anakart çeşitleri, bilgisayarınızın yeniden yüksek bir performans ile çalışmasına yardımcı olabilir. Sizlere sunulan anakart markaları arasından beğendiğinizi ve ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz modelin, kasanın içerisine sığacak olduğundan emin olmanız önemlidir. Boyut, marka ve peformans açısından farklılaşan fiyatlar arasından ihtiyacınıza uygun modelin en ekonomik seçeneğini tercih edebilirsiniz.

GittiGidiyor BLOG

Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarın çalışması için en temel bilgisayar bileşenlerinden olan anakartlar ve anakart çeşitleri konusunda merak ettikleriniz varsa bu yazımızda detayları inceleyebilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Bilgisayarın Elektrik Tüketimini Azaltmanın Yolları

Bilgisayarın Elektrik Tüketimini Azaltmanın Yolları

Artık faturaları azaltalım diyorsanız bilgisayarın elektrik tüketimini azaltmanın yolları yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz!

DEVAMINI OKU
Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Bilgisayar donanımındaki hız ve kapasite artışı, bilgisayar oyunlarının çeşitliğini de artırdı. Gerçeğe yakın grafikleriyle film endüstrisinin rakibi haline gelen oyunları oynayabilmek için oyun bilgisayarı nasıl toplanır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Detaylar blog yazımızın devamında!

DEVAMINI OKU