GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Bilgisayar Bileşenleri

kategorisinde 128052 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bilgisayar Bileşenleri

Günümüzde her evin olmazsa olmazı hâline gelen bilgisayarlar, teknik özellikleri ve kullanım amaçlarına göre farklılık gösteriyor. Günlük kullanım için tercih edilen bilgisayarlar, yüksek gereksinimlere ihtiyaç duymazken halk arasında oyun bilgisayarı olarak da bilinen güçlü bilgisayarlar ise yüksek performansla sunuluyor. Üniversitelerde ve iş yerlerinde kullanılan analiz bilgisayarları ise devasa işlem gücüyle hizmet veriyor. İhtiyaca göre tercih edilecek bilgisayarlarda en önemli kriterlerden biri, bilgisayar bileşenleri olarak görülüyor. Bilgisayar bileşenleri hakkında bilgi sahibi olarak ihtiyaca yönelik bir bilgisayara sahip olmak, kolaylaşıyor. Oyun bilgisayarları için ekran kartı, performans bilgisayarları için işlemci ve günlük kullanım bilgisayarları içinse genel özellikleri ön plana çıkıyor.

Bilgisayarın Ana Bileşeni: Anakart ve İşlemci

Bilgisayar Bileşenleri

Anakart, bilgisayarı oluşturan en önemli bileşenlerden biri olarak görülüyor. Diğer tüm bilgisayar bileşenlerinin üzerine monte edildiği, kasaya bağlı bir plaka olarak sunuluyor. Anakart, bir diğer deyişle diğer tüm bileşenler arasında köprü vazifesi görüyor. Anakartın bilgisayar işlemcisi ile optimum uyum sağlaması, bilgisayarın hız ve performansını da doğrudan etkiliyor. İşlemci, bilgisayarın çalışmasını doğrudan sağlayan matematik temelli işlemleri gerçekleştiren bir parça olarak sunuluyor. Anakart üzerine yerleştiriliyor ve piyasada farklı çeşitleri bulunuyor. İşlemcilerin optimum performansta çalışması için soğutma sistemleri, büyük önem taşıyor. Yüksek ısıya sebep olan işlemciler, eğer yeterince soğutulamazsa bilgisayar parçalarına zarar verebiliyor. Özellikle yüksek performans gerektiren işlemlerde yoğun olarak çalışan işlemciler için soğutma, büyük önem taşıyor.

RAM ve Harddiskler

Bilgisayar Bileşenleri

RAM, bilgisayarın hızını ve performansını etkileyen bir diğer önemli bileşen olarak biliniyor. RAM alırken en önemli kriter, bilinenden farklı olarak, yüksek değer değil de hız olarak öne çıkıyor. RAM'in hızlı olması, işlem kapasitesini ciddi anlamda artırıyor. Yüksek RAM değeri ise bilgisayarın geçici hafızasında tutabileceği boyutu ifade ediyor. En çok tercih edilen RAM çeşitleri arasında SD, RAMDDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 ön olana çıkıyor. Hard Disk, bilgisayarın depolama kapasitesini belirliyor. Harddisk seçiminde en önemli iki unsur, kapasite ve veri aktarım hızı olarak biliniyor. Yüksek kapasiteli harddiskler, özgürce veri depolama olanağı tanıyor. Yüksek kalitedeki filmler, oyunlar, programlar ve pek çok uygulamanın kolayca saklanabilmesini sağlıyor. Veri aktarım hızının önemi, son zamanlarda hızlı aktarım sağlayan ürünler sayesinde daha açık bir şekilde görülmeye başlıyor. Özellikle yüksek boyutlardaki dosyaların aktarımı, yüksek hızlı hard disklerle oldukça kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

Etkileyici Performanslarla Kaliteli Kullanım Sunan Ekran Kartları

Bilgisayar Bileşenleri

Oyun severlerin en dikkat ettiği bilgisayar bileşeni olan ekran kartı ise bilgisayar kasası ile monitör arasında köprü işlevi görüyor. Yüksek özelliklere sahip ekran kartları, daha canlı görüntüleri yansıtıyor; kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatıyor. Ekran kartının kalitesi, doğrudan görselin kalitesine etki ediyor.

GittiGidiyor BLOG

Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

Dizüstü bilgisayar alırken hiç şüphesiz karşınıza anlaşılması zor teknik detaylar çıkmıştır. Bu terimleri ve mükemmel bir dizüstü bilgisayar için ihtiyacınız olan teknolojileri açıklıyoruz.

DEVAMINI OKU
Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ram Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hesaplama yapan tüm cihazların daha hızlı çalışmasını sağlar. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinesi veya oyun konsollarının kritik parçalarından olan ram belleğinne işe yaradığı ve nasıl çalıştığı hakkındaki bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarın çalışması için en temel bilgisayar bileşenlerinden olan anakartlar ve anakart çeşitleri konusunda merak ettikleriniz varsa bu yazımızda detayları inceleyebilirsiniz.

DEVAMINI OKU