GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara
Marka

Bıçak Bileyici, Masat

kategorisinde 10366 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bıçak Bileyici, Masat

Keskin bir bıçak; yemek hazırlarken keyif almanın, pratik ve hızlı olmanın, görsel olarak iştah açan sunumlar yapmanın temel gereksinimlerindendir. Bıçak keskinlemek; öğrenilmesi gereken, önemli bir mutfak tekniğidir. Ayrıca her mutfakta el altında bıçakları keskinlemek için bir bileyici bulunmalıdır. Bıçak bileme sanatında ustalaşınca mutfağınızda daha hızlı, daha güvenli ve çok daha verimli bir aşçı olabilirsiniz. Hangi türde bıçak kullanıyor olursanız olun, keskin bir bıçakla çok daha etkili, pratik, güzel görünen yemekler hazırlarsınız.

Bıçak Bileyici Çeşitleri

Bıçak Bileyici, Masat

Bir bıçağı keskinleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli gereçler ve yöntemler vardır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bıçağınızın her iki tarafını da keskinleştirmelisiniz. Ayrıca bıçağınızı yüzeye karşı en uygun açıda tutmak, mükemmel bir şekilde bilenmiş bir bıçak sağlar. Bıçak bileylemede kullanılan ve Gittigidiyor'da kaliteli markalarını uygun fiyatlara bulabileceğiniz bazı gereçler şunlardır: Masat, biley taşı, çeşitli manuel bıçak bileme aletleri ve elektrikli biley makineleri. Masat; herkesin el altında bulundurabileceği ve acil durumlar için kullanabileceği, silindir veya yassı şekilli, genellikle tırtıklı yüzeye sahip, çelik veya seramik gibi malzemelerden yapılan bir biley aletidir. Günlük kullanım için uygundur ancak körleşmiş bir bıçakta pek işe yaramaz. Biley taşı; bilemede iyi sonuç veren birkaç türü bulunan ve keskin bir bıçak elde etmede iyi sonuç veren bir yöntemdir. Biley taşıyla ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz. Manuel bıçak bileyiciler; çoğunlukla seramik ya da metalden yapılmış dönen parçaları arasına bıçağın keskin kısmını yerleştirip ileri geri ittirerek keskinletmeyi sağlayan araçlardır. Evde, el altında kullanılabilen, pratik ürünlerdir. Elektrikli bileme makineleri; çoğunlukla bu işi profesyonel olarak yapan ustalar tarafından kullanılsalar da evde kullanılabilecek, küçük boyutlu tipleri de bulunur. Bileyleme yaparken etrafa küçük parçalar sıçratabileceğinden kullanırken biraz dikkatli olmak gerekir ama körleşmiş bıçakları keskinletmek için en iyi yollardan birisidir. Düz kenarlı bıçakları evde etkin bir şekilde keskinleştirebilirsiniz ancak tırtıklı bıçakları keskinleştirmek zordur. Bu tip bıçakları bu işin ustalarına götürmeyi tercih edebilirsiniz.

Biley Taşı

Bıçak Bileyici, Masat

Birçok profesyonel mutfağın vazgeçilmezi olan bileme taşı, bıçak bileylemek için denenmiş ve işe yarayan bir yöntemdir. Güvenilirdir, dayanıklıdır ve doğru şekilde yapıldığında kusursuzca keskin bir bıçak elde edersiniz. Bileylemede kullanılacak en hızlı yöntem değildir ancak size yiyeceklerinizi düzgün bir şekilde kesen, kullanışlı bir bıçak sağlar. Biley taşı, gündelik olarak kullanılmaz; ayda bir bıçaklarınızı biley taşında keskinleyebilirsiniz. Hangi sıklıkta biley taşı kullanacağınız, bıçaklarınızın kullanım sıklığına bağlıdır. Piyasada bulabileceğiniz üç tür bileme taşı vardır; sulu taşlar, elmas taşlar ve yağ taşları. Yağ taşlarının önceden yağ ile yağlanması gerekir. Whetstone olarak da bilinen sulu bileme taşlarını kullanmadan önce ıslatmak gerekir; bu işlem onları biraz daha kırılgan yapar ama keskinleştirme konusunda benzersiz ürünlerdir. Elmas biley taşları ise son derece dayanıklıdır ve kuru kullanılabilir ancak biraz daha pahalıdır. Bir whetstone ile bıçak keskinlemeye başlarken taşınızı en az 10 dakika soğuk suyla ıslatın. Daha sonra bıçağınızın ağız kısmını taşa karşı yaklaşık 20 derece açılı tutun. Bıçağın tabanından başlayıp ucuna kadar hafifçe taşın üzerinden kaydırın. Bıçağı ters çevirin ve aynı hareketi tekrarlayın. Bıçağınız keskinleşene kadar iki tarafına bu şekilde uygulayın.

Bıçağın Keskinleştiğini Anlama Yolları

Bıçak Bileyici, Masat

Bıçağınızı bileyledikten sonra, dilimlemeye başlamadan önce keskin olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bıçak keskinliğini test etmek için bilinen iki güvenilir yol vardır. Bir şef bıçağını veya soyma bıçağını kullanarak olgun bir domates dilimlemeyi deneyin. Bıçak kabuğun üzerinde kolayca kayarsa, çok keskin olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer bir domatesiniz yoksa kağıt testi mükemmel bir çözümdür. Bir parça kağıdın üst kenarından başlayarak bıçağı kağıdın tamamı boyunca kesmeye çalışın. Kolayca keserse, bıçağınız keskindir.

Bıçakların Keskinliğini Koruma

  • Bıçaklarınızı bulaşık makinesinde yıkamayınız. Bulaşık deterjanı bıçaklara zararlıdır ve zamanla körleştirir.
  • Bıçaklarınızın temizliğini bulaşık sabunu ve sıcak su ile yavaşça ovalayarak yapın; duruladıktan sonra havluyla kurulayarak yerine kaldırın.
  • Bıçaklarınızı diğer mutfak aletleriyle bir arada saklamayın.
  • Bir bıçak standı veya manyetik bıçak şeridi, bıçaklarınızı korumanın en iyi yoludur.
  • Daima ahşap kesme tahtası kullanın; sert yüzeyler bıçaklarınızı körleştirir.

Körleşmiş Bıçak Kullanmanın Dezavantajları

  • Keskin olmayan bir bıçak, iştah açıcı yemek sunumları hazırlamanızı zorlaştırır.
  • Yiyecekleri keskin olmayan bir bıçakla doğramaya çalışmak, biçimsiz bir şekilde parçalanmalarına sebep olur.
  • Körleşmiş bıçakla doğrama yapmak, sizi çok uğraştırır ve çok zamanınızı alır.
  • Körleşmiş bir bıçak; yemek yapma keyfinizi eziyete dönüştürür.
  • Körleşmiş bir bıçak kullanmak keskin bir bıçaktan çok daha tehlikelidir; araştırmalara göre körleşmiş bıçaklar daha fazla mutfak kazalarına sebep olur.