GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Fırınlar

kategorisinde 842 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Fırın

Mutfağınıza en uygun olan fırını bulurken çok sayıda markanın yanı sıra farklı çalışma sistemlerine sahip beyaz eşya modelleriyle de karşılaşabilirsiniz. İster mutfak konusunda tecrübeli bir şef, isterseniz bir amatör olun satın almadan önce fırın modelleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Konvansiyonel ve Konveksiyonlu Fırınlar

Fırın

Seçtiğiniz fırın özellikleri, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çoğu fırın, pişirme konusunda her biri kendi farklı güç seçenekleri sunan geleneksel (konvansiyon) ve konveksiyon kategorilerine ayrılır. Ana fark, fırının yemeğinizi nasıl pişirdiğinden ve de içindeki havayı nasıl ısıttığından kaynaklanmaktadır. Geleneksel bir fırın, aşağıdan yukarıya doğru ısınır. Ancak bu model, bazı alanlarda daha soğuk hava oluşturarak tutarsız pişirme yapabilmektedir. Konveksiyon fırınlar sıcak havayı bir fan vasıtasıyla arkadan sirküle ederek genellikle aynı sonuçlara ulaşırken geleneksel fırınlardan daha düşük bir sıcaklığa ayarlanabilmektedir.

Mikrodalga Fırınlar

Fırın

Mikrodalga fırınlar, elektromanyetik dalgalar kullanarak yiyecekleri ısıtan elektrikli fırın türleridir. Mikrodalgalar, yiyecek parçacıklarını titreştirir ve oluşan bu sürtünme yemeğin ısınmasına neden olur. Mikrodalga fırınlar çoğunlukla yiyecekleri yeniden ısıtma aracı olarak kullanılır. Ancak mikrodalgalar, günümüzün koşturmacalı hayatı içinde hızlı ve pratik pişirme yöntemleri sunduğu için de tercih edilir. Mikrodalga fırınlar çok hızlı ve enerji verimlidir. Bununla birlikte, derin dondurucuda sakladığınız yiyecekler için de pratik çözdürme özelliği sunar.

Kendi Kendini Temizleyen Fırınlar

Fırın

Fırın türlerinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan bir özellik de kendi kendini temizleyen cihazlardır. Fırın temizliği oldukça zorlu ve uğraş gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle kendini temizleme mekanizması olan fırınlar günümüzdeki pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. İki çeşit kendi kendini temizleyen fırın vardır. Bunlar pirolitik ve katalitik modeller olarak ayrılır. Pirolitik fırınlar, gıda lekelerini yakmak için aşırı yüksek sıcaklıklara kadar ısınır. Bu fırınların temizlediklerinden kalan artıkların kullanıcılar tarafından süpürülmesi gerekir. Katalitik fırınlar ise yanmadan önce yiyecek dökülmelerini emen kimyasallarla kaplanır. Buna karşın katalitik kendini temizleme özelliği olan fırın modelleri, biraz daha maliyetli olabilir. Fırın fiyatları, ürünlerin marka, model ve özelliklerine göre farklılık gösterebilir.

Fırın Kullanımının Yararları

  • Fırın sayesinde aynı anda birden fazla yemek pişirebilirsiniz.
  • Fırınınızın gücüne bağlı olarak hızlı şekilde şeflere layık sofralar oluşturabilirsiniz.
  • Eşit şekilde ve gerektiği kadar pişmiş yemekler elde edebilirsiniz.
  • Ayrıca fırında pişen yemeğin lezzetini daha yoğun şekilde hissedebilirsiniz.
  • Yiyeceklerin yalnızca altını ya da üstünü pişirebilirsiniz.

Fırın Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hangi fırını satın alacağınıza karar vermek, kişisel şartlarınıza, hanenizin ne kadar büyük olduğuna, ne sıklıkla yemek pişirmek için fırın kullandığınıza ve ısınma gibi ek özelliklere ihtiyacınız olup olmayacağına bağlı olarak değişmektedir.
  • Piyasadaki birçok fırın seçeneği, her türlü ihtiyaç için farklı bir modeli sunmaktadır.
  • İhtiyaçlarınıza ve mutfağınıza en uygun modeli bulmak için önceden biraz araştırma yapmanız gerekmektedir.
  • Fırın satın alırken kullanacağınız alanın ölçülerini göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir.

GittiGidiyor BLOG

Alışveriş Rehberi: İhtiyaca Göre Fırın Seçimi

Alışveriş Rehberi: İhtiyaca Göre Fırın Seçimi

Ankastre ya da solo; evinize seçeceğiniz fırın, yapacağınız yemeklerden dekoratif görünüme birçok açıdan önemli. Bu yazımızı okumadan seçiminizi yapmayın!

DEVAMINI OKU
Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle çalışanlar ve öğrenciler için mutfağın olmazsa olmazı haline gelen mikrodalga fırınlar ankastre, solo, mini; ızgaralı, gömme ve endüstriyel mikrodalga fırın gibi modelleriyle satışa sunuluyor. Peki, mikrodalga fırın alırken nelere dikkat etmeli?

DEVAMINI OKU
Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın Nasıl Temizlenir?

Sizler için fırın için özel temizleme yöntemlerini derledik, yazımızda hem doğal ürünlerle nasıl fırın temizliği yapabileceğinizden hem de temizleme ürünlerinden bahsediyoruz. İşte fırın temizliği için en kolay ve hızlı çözümler!

DEVAMINI OKU