GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yedek Parçalar

kategorisinde 12854 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Akvaryum Yedek Parça

Canlı türüne göre değişen akvaryum koşulları, birçok akvaryum ekipmanı ile sağlanır. Bu tarz ekipmanların arıza yapması durumunda, kısa sürede tamirat gerektirir. Olumsuz koşullarda kısa sürede zarar görebilen balıkları, bu koşullardan koruyabilmek adına yedek akvaryum parçaları bulundurmanız doğru olur. Böylece aksayan ekipmanları kısa sürede yenileyebilir ve balıkların zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Düzenli Filtre Değişimi Önem Arz Eder

Yedek Parçalar

Özellikle büyük akvaryum sahibiyseniz, düzenli olarak akvaryum temizlemenin yanında, temiz filtreler kullanmanız da büyük önem taşır. İç ve dış olmak üzere iki ayrı filtreye sahip olan bu cihazlarda, iç filtreler kısa sürelerde kirlenip dolar. Bunun sonucunda akvaryum içerisindeki pisliği dışarıya aktarmakta güçlük çeken cihaz, içeriyi kirletmeye başlar. Bu tarz olumsuz durumlar kısa sürede çözülmezse, balıklar zarar görebilir. Filtrelerin değişim veya temizlik aralığı genellikle 3 haftada bir şeklinde bilinir. Ancak daha kısa sürelerde kirlenen bir akvaryuma sahipseniz; akvaryum arıtma cihazınızın saatte kaç litre su temizlediğini öğrenip, akvaryum büyüklüğüne uygun cihaz modeli ile değiştirmeniz önerilir.

Yedek Pervane ve Mil Hayat Kurtarır

Yedek Parçalar

Tıpkı diğer akvaryum yedek parçalarında olduğu gibi pervane içerisinde yaşanacak bir sorun, kısa sürede akvaryum ortamındaki hayatı bitirir. Filtre içerisindeki sirkülasyonu sağlayan pervane ve mil, içerisindeki manyetik enerji yardımıyla sürekli olarak döner. Genellikle akvaryumların en gürültülü parçası olan pervane kısmı, sürtünme gibi olumsuz durumlarla karşılaştığında uzun vadede zarar görür. Pervane ve milin düzenli olarak yağlanması ve diğer bakımlarının yapılması gerekir. Ancak başka sebeplerden dolayı da zarar görüp, işlevini yitirebilen bu parçaların, akvaryuma zarar vermemesi adına yedeklerinin bulundurulması her daim hayat kurtarır.

Akvaryumlarda Hassas Bitkiler Yetiştirebilirsiniz

Yedek Parçalar

Akvaryum içerisinde sadece balık değil, bitki çeşitlerinin de bakımı yapılır. Evinizde veya iş yerinizde doğadan bir parça barındırmak istiyorsanız, akvaryumda bitki bakımının hassas bir iş olduğunu hatırlamanız doğru olur. Tıpkı balıklar gibi olumsuz koşullar karşısında kısa sürede yaşamlarını yitirebilen bitkiler için sürekli olarak yedek ekipmanlar bulundurulması önerilir. Örneğin bitkilerin düzenli olarak fotosentez yapabilmeleri adına karbondioksit tüpleri kullanılır. Tüpün bitmesi durumunda ve kısa sürede yenisi bulunamadığı takdirde, canlılar zarar görebilir. Tıpkı balık akvaryumları gibi filtreleme cihazlarına sahip olan bitki akvaryumları, akvaryum için yedek parça bulundurulması gereken hassas cihazları ile bilinir.

Akvaryum Yedek Parçalarının Faydaları

  • Filtre cihazlarının aniden bozulmaları durumunda, yedek aksesuarlar ile akvaryumlar işlevini kaybetmez.
  • Zamanla işlev kaybeden parçaların yedek parçaları ile değişimi sonunda daha verimli ve uygun bir akvaryum ortamı sağlanır.
  • Karbondioksit tüpleri gibi kolayca bulunamayan parçaları önceden elinizin altında bulundurmak, akvaryum canlılarınızın hayatını korur.
  • Genellikle bakımı unutulan iç aksamın arızalanması halinde sizi büyük bir telaştan kurtarır.
  • Filtre hortumu, filtre süngerleri gibi zamanla işlevini yitirmesi kesin olan parçaları önceden edinmek, bozulduğu anda uygun boyutlarda ve işlevde parçayı arama zahmetinden kurtarır.

Akvaryum Yedek Parçası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yedek filtre tercihi yaparken akvaryum büyüklüğüne uygun modeli seçmeniz, akvaryumun kısa sürelerde kirlenmesini önler.
  • Karbondioksit tüpü gibi ürünler alırken, akvaryum içerisinde aradığınız koşullara uygun büyüklükte ve yeterlilikte olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.
  • Balık akvaryumlarında filtre cihazınıza ekipman alırken saatte kaç litre su filtrelediğini belirten L/H rakamını kontrol edip, cihazınıza uygun parçayı seçmeniz doğru olur.
  • Hortum ve pervane gibi filtre için hayati öneme sahip parçaları tercih ederken, devir hızı ve genişlik gibi koşullara dikkat etmeniz önerilir.
  • Dış filtre gibi çabuk kirlenebilen parçaların, birden fazla yedeğini bulundurmanız sizi rahatlatır.