GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Su Düzenleyici

kategorisinde 4393 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Su Düzenleyici

Akvaryumunuzda musluk suyu kullanmak istiyorsanız, su düzenleyici kimyasallar ile suyu çeşitli maddelerden arındırmanız gerekir. Klor, kloramin ve amonyak gibi su canlıları için ölümcül olan bileşenleri, su düzenleyiciler ile etkisiz hale getirebilir, balıklarınız için sağlıklı bir akvaryum hazırlayabilirsiniz.

Akvaryum Suyunu Güvenli Hale Getirin

Su Düzenleyici

Akvaryumlarda musluk suyunu direkt olarak kullanmak balık ve diğer su canlıları için ölümcül sonuçlar verebilir. Akvaryum suyu düzenleyicileri, suyun kimyasal olarak değiştirilebilmesi ve güvenli bir ortam yaratılabilmesi için kullanılan çeşitli maddelerdir. Ticari olarak satılan suyun düzenlenmesi, klorun uzaklaştırılmasından, pH'ını değiştirmeye kadar çok sayıda fayda sağlarlar. Musluk suyunuza bir su düzenleyici ekleyerek, kimyasalları etkisiz hale getirebilir, balıklarınızın mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Farklı Su Düzenleyicileri Deneyin

Su Düzenleyici

Akvaryumunuzda kullanabileceğiniz su düzenleyicilerin türünü, suyunuzun kalitesi belirler. Hemen hemen her zararlı bileşen için bir su düzenleyici bulabilirsiniz. Klor Nötrleştirici: Kloru uzaklaştırır ancak amonyak ve ağır metaller gibi bileşenleri suda bırakır. Diklorinatörler, amonyağa etki etmedikleri için popülerliğini yitirse de hâlâ kullanılıyor. Kloramin Nötrleştirici: Kloru anında uzaklaştırır, kloramini yıkar ve amonyağı etkisiz hale getirir. Su düzenleyiciler bunun için 2 yöntem kullanır. Ya amonyak molekülünü bağlayarak zararsız hale gelmesini sağlar ya da amonyağı balığınıza da zarar vermeyen amonyuma dönüştürür. Komple Düzenleyiciler: Genel olarak akvaryum profesyonelleri arasında en çok tercih edilen türdür. Düzenleyici fiyatları açısından en pahalı ürün grubudur. Ancak bir çok düzenleyici almak yerine, tek şişede kapsamlı suyu düzenleme yeteneğine sahiptir. Ters Osmoz (RO) Düzenleyiciler: Bu ürünler teknik olarak düzenleyici değil, mineral oluşturucudur. Birçok ters ozmoz (RO) sistemi klor, kloramin ve musluk suyunda bulunan diğer pislikleri temizler. Ancak sağlıklı bir tank için gerekli olan kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum - iz elementleri gibi iyi maddeleri de sudan arıtır. Bir RO su düzenleyicisi bu eksik minerallerin yerine geçer.

Bitkilerinizi Bitki Gübreleri İle Destekleyin

Su Düzenleyici

Akvaryum içindeki bitkiler, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için besin takviyelerine ihtiyaç duyar. Akvaryum bitki gübreleri, suyun kimyasal yapısını değiştirmeye yönelik olmada da su düzenleyiciler grubunda yer alır. Akvaryum gübresi seçimi, büyütmeye çalıştığınız bitki türüne, aydınlatma miktarı ve türüne bağlıdır.

Su Düzenleyici Kullanım İpuçları

  • Her su değişiminde veya tankınızı doldururken bir su düzenleyici kullanın.
  • Düzenleyici için konsantre formülleri arayın.
  • Konsantre düzenleyiciler, az miktarda ürün kullanımı gerektirir. 20.000 litreye kadar işlem yapabilirler.
  • Çok fazla bitki gübresi kullanmak, su netliği sorunlarına neden olabilir.
  • Bazı düzenleyiciler rahatsız edici bir kokuya ( kükürt) sahip olabilir. Bu tamamen normaldir

Su Düzenleyici Alırken Bunlara Dikkat Edin

  • En iyi su kalitesi için klor, kloramin, amonyak, nitrat ve nitrit giderme özelliği arayın.
  • Düzenleyicinin PH seviyesini etkilemesine dikkat edin.
  • Bazı kloramin nötrleştiriciler, aynı zamanda ağır metalleri de nötralize edebilir.
  • Su düzenleyiciyi tuzlu su akvaryumu veya resif tankı içinde kullanmayın.
  • Tuzlu su akvaryumları için ters ozmoz / deiyonizasyon (RO / DI) suyu tercih edin.