GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Motor

kategorisinde 3495 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Akvaryum Motoru

Akvaryum motorları su içerisindeki hava ve su akışını etkileyen gücü üretmek için kullanılır. Hava gücü ile çalışan motorlarla akvaryum içerisine oksijen sağlayabilir, su pompası motorlarıyla da ister akvaryum içinde suya hareket katar, isterseniz de su tahliyesi ya da doldurması için faydalanabilirsiniz.

Balıklar İçin Sağlıklı Ortam Oluşturun

Motor

Hava motoru su canlılarının oksijen ihtiyacını karşılar. İnsanlardan farklı olarak balıklarınız solungaç solunumu yapan canlılar, oksijeni sudan solungaçları ile filtre ederek alır. Motorlar bu havada bulunan oksijeni su içerisinde dolaştırır. Oksijenin suda çözünebilme özelliğinden faydalanan sistem akvaryum içindeki suyu oksijen bakımından zenginleştirir. Akvaryumda bulunan bakteri, yosun ve algler oksijeni kullandıklarında balıklarınız için yeterli oksijen kalmaz. Öncelikle akvaryum içerisindeki diğer canlıları filtrasyon ile azaltmanız ve durgun su içerisinde azalan oksijeni arttırmak için suyu havalandırmanız gerekir. Filtrasyon için gerekli süzgeçlere ve bunlardan suyu geçirecek su pompası motorlar kullanılır.

Akvaryum Su Pompa Motorları

Motor

Su pompaları, akvaryum temizleme işlemlerinde suyun hızlı bir şekilde aktarılmasından, filtrasyon için gerekli suyun boşaltılıp tekrar doldurulmasına kadar bir çok görevde kullanılırlar. Pompa motorları saatte aktarabildikleri litre cinsinden miktarla adlandırılır. Örneğin 4500 LT/Saat bir pompadan bahsediliyor ise bir saatlik çalışmanın sonucunda 4500 Litre suyu aktarır. Su pompalarına akvaryum kafa motoru ismi de verilir. Motorlar yer çekimine karşı bir eylem yaparken daha fazla zorlanırlar. Suyu olduğu mesafeden daha yüksek bir noktaya pompalamak için güç gerekir. Motorların bu özellikleri basış yüksekliği olarak geçer ve metre cinsinden belirtilir. Akvaryumlarınızda kullanabileceğiniz bir başka motor çeşidi de dalga motorlarıdır ve kullanım amacı su içerisinde akıntı sağlamaktır. Balıklarınızın doğal ortamlarında hissedebilmeleri için gereklidir. Yüzgeçlerini hareket ettirmek zorunda kalan balıklarınız daha sağlıklı olurlar. Akvaryum suyunu filtreleme için kullanılan dış filtrelere su sirkülasyonunu sağlamak için yine su motoru kullanırsınız.

Su Havalandırma Motorları

Motor

Akvaryum içerisine hava veren motorların bir diğer adı komprasördür. Takviye edilen oksijenle balıklarınız rahat bir soluma yapar. Hava motorlarının çıkış sayıları birden çok olabilir, bu özelliği ile farklı noktalardan akvaryumunuza hava verebilirsiniz veya bir kaç akvaryumu bir motor ile havalandırabilirsiniz. Komprasörlerin gücü Psa cinsinden basınç değeri ile ölçülür. Akvaryum içerisine yerleştirilen çoklu çıkışlara hava verirseniz hem görsellik kazanırsınız, hem de farklı noktalardan su içerisine giren hava daha yüksek oranda suya karışır.

Balık Cinslerine Göre Bunları Sorun

  • Dalga motorlarına karşı tepki gösterirler mi?
  • Su içerisine sürekli hava verilmesi rahatsız eder mi?
  • Motorun titreşimi balıkları strese sokar mı?
  • Su tahliyesi üst seviyeden mi alt seviyeden mi yapılmalı?
  • Balık yumurtaları su tahliyesinden zarar görür mü?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Su içerisine yerleştirilen ürünleri kimyasal ile temizlemeyin.
  • Elektrik bağlantısını kesmeden su içerisindeki motorlara ve suya müdahale etmeyin.
  • Akvaryum içerisindeki motorların temizliğini düzenli yapmayı unutmayın.
  • Motor gücünü akvaryumunuzun boyutuna göre seçin, balıklarınıza zarar vermeyin.
  • Su pompalarını susuz test amaçlı olsa bile çalıştırmayın.