GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Filtre

kategorisinde 11104 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Akvaryum Filtresi

Akvaryumculuk uğraşında su canlılarının sağlığı için en gerekli malzemelerden biri filtreler oluyor. Akvaryumun içine ve dışına takılabilen olmak üzere iki farklı çeşitte akvaryistlere sunulan akvaryum filtreleri suyun temiz kalmasını, balıkların yem ve atıklarından, bitkilerin kalıntılarından kaynaklanan kirlerin arındırılmasını sağlıyor. Kiri temizlemenin yanında suyun pislenmesini geciktirici özelliğe de sahip olan filtreler su canlıları için ölümcül olabilecek sudaki amonyak oluşumunu da önlüyor.

Kolay Montaj, Geniş Filtreleme Kapasitesi ile İç Filtre

Filtre

Akvaryumun içine yerleştirilebilen filtreler iç filtre olarak biliniyor. Hem tatlı hem de tuzlu sulu deniz akvaryumlarında kullanılabilen filtreler sudaki oksijen oranını artırarak balıkların çok daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlıyor. İç filtre modelleri yaklaşık 480 litre su filtreleme kapasitesine sahip olup ortalama 10 W enerji ile çalışıyor. Başlıca iç filtre materyalleri karbon ve sünger olup bu malzemeler kötü bakterilerin suya karışmasını önlüyor. Aynı zamanda malzemelerin içeriğindeki yararlı maddeler de suyun kalitesini artırıyor, balıkların ömrünü uzatıyor. Arka kısmında yer alan 4 adet vantuzla akvaryumun iç yüzeyine, tamamen su içinde kalabilecek şekilde yerleştirilebiliyor. Hortum, fıskiye ve bağlantı aparatları bulunan iç filtrenin hareketli aparatı sayesinde fıskiyenin yönü ayarlanabiliyor, yani su sirkülasyonunun yoğun olarak sağlanacağı nokta ayarlanabiliyor.

Pratik Temizlik Avantajı ile Dış Filtre

Filtre

Daha az enerji tüketimi ve ses kirliliği, daha güvenli kullanım ile uzun ömürlü ve yenilikçi bir filtreleme seçeneği sunan dış filtre modelleri mekanik temizlik ve oksijen sağlıyor. Sudaki artan oksijen ve azalan kirlilikle birlikte su canlıları çok daha sağlıklı kalıyor. Karbonlu sünger, seramik, elyaf ve karbon filtreden oluşan dış filtre materyalleri yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlıyor, pislikleri ve kötü bakterileri tutarak suya karışmasını önlüyor. Böylece hem bitkilerin hem de balıkların ömrü uzamış oluyor. Dış filtre pompa kafaları kolay temizlenebilir özellikleriyle tercih ediliyor. Üstten sahip olduğu pompa sayesinde ilk kurulumda su kovaya kolay bir şekilde geliyor, filtrenin ise hava yapmasını önlüyor. Filtreler akvaryumun büyüklüğüne, dolayısıyla içindeki su miktarına göre farklı kapasitelerle sunuluyor. Saatte filtreledikleri su miktarı ve tükettikleri enerji de farklılık gösteriyor. En çok tercih edilen filtre markalarından biri de indirimli fiyat seçenekleriyle Dolphin oluyor.

Dış Filtre Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Filtre

Dış filtreler için temizliğin ne zaman yapılması gerektiği filtrenin içi açılıp bakılarak anlaşılabiliyor. Açıldığında çürük kokusuna benzer, çok da yoğun olmayan bir koku varsa sudaki nitrat oranı oldukça yükselmiş demektir. Bu durumda filtre malzemelerini temizlemeniz gerekiyor. Eğer filtreyi açtığınızda burnunuza gelen koku çok daha yoğun ise bu durum sudaki amonyak oranının canlıları tehdit edici düzeye ulaştığını gösteriyor. Filtre malzemelerini hemen temizlemeli, sudaki canlıları da çıkarıp taze bir suya koymalısınız. Dış filtre kullanımınız süresince dış filtre emiş borusuna yerleştirebileceğiniz gözenekli bir sünger ile kirlerin ve atıkların bu sünger tarafından tutulmasını, suyun çok daha uzun sürede kirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Akvaryum Filtrelerinin Hayat Kurtaran Özellikleri

  • Akvaryum filtreleri suyun sürekli temiz kalmasını sağlayarak, canlılar için ölümcül olan amonyak maddesini temizler ve sağlıklı bir yaşama ortamı sunar.
  • Filtreler, malzemelerindeki yararlı içeriklerle sudaki faydalı bakterilerin artmasını ve canlıların çok daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Filtreler suyu temizleme ve suda sürekli sirkülasyon sağlama özellikleriyle sudaki oksijen miktarını artırır.
  • Seramik halka, elyaf ve substrat gibi malzemeler irice atıkların suya karışmasını önlerken elyaf ise çok daha ince tortuların suya karışmasını önler.
  • Filtre kullanımı akvaryumdaki bitkilerin de çok daha canlı ve sağlıklı görünmesini, akvaryumun berrak ve göz alıcı durmasını sağlar.

Filtre Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Filtre satın al filtrenin debisine yani saatte çevirdiği su miktarına dikkat etmelisiniz. Akvaryumunuzun su hacmi bu konuda yönlendirici olacaktır.
  • Filtreler 24 saat çalıştığı için saatte çevirdikleri suyu ne kadar enerji tüketerek çeviriyor, öğrenmelisiniz. Enerji tasarruflu, sessiz çalışan modelleri tercih etmelisiniz.
  • Akvaryumunuzda tatlı mı yoksa tuzlu su canlıları mı besleyeceğiniz filtre seçiminizde dikkate almanız gereken önemli bir nokta.
  • Eheim, Fluval gibi sektöründe bilinen markaları tercih etmelisiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kolaylıkla iletişime geçebiliyor olmanızda fayda var.
  • Yenilikçi teknolojilerle geliştirilmiş filtre modellerini tercih etmeli, satın almadan önce tüm marka ve modelleri ayrıntılı araştırmalısınız.