GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Balık Yavruluğu

kategorisinde 524 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Balık Yavruluğu

Diğer tüm canlılarda olduğu gibi balıklarda da doğum sonrası yavruların korunması büyük önem arz eder. Tıpkı "Büyük balık küçük balığı yer" atasözünde geçtiği gibi yavru balıklar korunmadığı takdirde, büyükleri tarafından zarar görür. Plastik ve tül gibi çeşitleri bulunan bu balık yavrulukları, özellikle kalabalık bir akvaryum sahibiyseniz, gebelik sonrası hem anne balığı hem de yavruları zarar görmekten kurtarır.

Plastik Yavruluklar ile Pratik Bir Çözüm

Balık Yavruluğu

Bilinen en pratik çözümlerden birisi olan plastik balık yavruluğu, genellikle anne balığın kolayca aktarılması ile kullanıma hazır hale gelir. Doğum sırasında hassaslaşan anne balıklar, yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Bunu pratik şekilde sağlamak amacıyla üretilen plastik yavruluklar, şeffaf tasarımlara sahiptir. Dışarıdan kolay gözlemlenebilmesi amacıyla şeffaf üretilen plastik yavrulukları, güneşten ve direkt ışıktan uzak tutmak önem arz eder. Doğum sonrası bir süre ışığa karşı hassasiyet kazanan anne balık, aksi durumda agresifleşip kendi yavrularına zarar verebilir.

Akvaryum İçerisinde Ayrı Alan Yaratabilirsiniz

Balık Yavruluğu

Her ne kadar anne balığın ayrı bir alana taşınması önerilse de bu durum balığın fazla strese girebilmesine ve dolayısıyla kendisine veya yavrulara zarar verebilmesine neden olur. Bunu önlemek amacıyla alternatif olarak sunulan tül yavruluk, kısaca akvaryum içerisinde ayrı bir yaşam alanı oluşturur. Basit bir iskelet yapının tül ile çevrelenmesi şeklinde sunulan bu yavruluklar, anneyi içgüdüsel olarak rahat hissettirir. Ancak tül yavrulukların, akvaryum içerisinde yer alacağı unutulmadan, balıkların boyutlarına uygun şekilde seçilmesi büyük önem arz eder. Diğer balıkların olası saldırılarına karşı uygun dayanıklılıkta olması hem anneyi hem de yavruları korur.

Dekoratif Ürünlerle Balığınızı Güvende Hissettirin

Balık Yavruluğu

Yumurtlama dönemi yaklaşan anne balıklar, içgüdüsel olarak saklanabileceği alanlar arar. Bunları sağlayabilmesi amacıyla üretilen yavruluk dekorları, anneyi doğum öncesinde rahat hissettirir. Özellikle annenin içerisine girip sakince zaman geçirebileceği dekorlar, içgüdüsel olarak anneyi rahatlatmasından dolayı yavruların sağlıklı doğumunda yardımcı olur. Ayrıca doğum sonrasında, yavrular doğası gereği büyük balıklardan kaçmak ister. Bunu yaparken genellikle yeşillikler arasında dolaşan yavrulara, akvaryum içerisinde bu ortamı yaratmak daha sağlıklı bir gelişim sunar.

Balık Yavruluklarının Faydaları

  • Plastik yavruluklar uygun maliyetleri ve pratik kullanımlar ile en kolay kullanılabilen yavruluk çeşididir.
  • Anneyi ayrı bir yaşam alanına aktarmak, balığın rahat hissetmesini; dolayısıyla sağlıklı yavrular doğurmasını sağlar.
  • Tül yavruluklar annenin aynı alan içerisinde korunmasını sağladığı için stres faktörünü engeller.
  • Pratik kurulumları ve piyasada birçok çeşidi bulunabilmesi nedeniyle, tüy yavruluklar en doğal yavruluk çeşididir.
  • Bir diğer yavruluk çeşidi olan yumurtlama tüpleri ile yavrular kolayca diğer balıklardan ayrılabilir.

Balık Yavrulukları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Plastik ve şeffaf bir yavruluk tercih edecekseniz; anne balığın doğrudan ışığa maruz kalmayacağı bir alan oluşturmanız doğru olur.
  • Tül yavruluklar tercih ederken diğer balıkları da hesaba katarak, dayanıklı bir alan oluşturacak ürünler tercih etmeniz önerilir.
  • Anne balığın boyutuna uygun bir yavruluk bulmanız gerekir.Aksi takdirde doğum sırasında stres yaşayan balıklar, yavrulara zarar verebilir.
  • Anne balığı yavruluğa aktarırken dikkatli davranmak gerekir. Doğum sırasında aktarım yapmak yavrulara zarar verir.
  • Kalabalık akvaryumlarda sadece dekor ürünleri kullanmak anneyi korumaya yetmez. Bu yüzden yavruluk edinmek önerilir.