GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Balık, Akvaryum

kategorisinde 64065 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Balık & Akvaryum Ürünleri

Akvaryum deyince her ne kadar ilk aklımıza gelen rengarenk balıklar olsa da, özellikle son yıllarda cüce muz ağaçları ve bazı tropikal bitkiler de akvaryumlarda yetiştirilebiliyor ya da akvaryumlar çeşitli bitki kombinasyonları ile güzel birer teraryuma dönüşebiliyor. Hal böyle olunca, içinde yaşayacak canlıların fiziki ihtiyaçları akvaryum tercihlerinde büyük önem arz ediyor. Ev ve iş yerlerinde süs balığı olarak adlandırılan balıklar için tercih edilen akvaryumların litre bazındaki hacmine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü hacimsel uygunluk hem içinde yaşayacak olan canlıların rahat büyüyüp gelişmesine yardımcı oluyor hem de akvaryumda kullanacağınız aksesuar ve ürün tercihlerini şekillendiriyor.

Dış & İç Filtreler

Balık, Akvaryum

Dış filtrelerde, filtre içerisinde dört ayrı sepet bulunuyor. Bu sepetlerdeki biobal, seramik, sünger, elyaf ve karbondan oluşan filtre malzemeleri musluklardan geçen suyu filtreliyor ve arındırıyor. Örneğin orta yükseklik olarak tabir edilen 200 litrelik akvaryumlardaki bir dış filtre saatte 1200 litre suyu filtreleyebiliyor. Akvaryumlarda kullanılan iç filtreler ise bir yandan haznedeki suyu biyolojik ve mekanik olarak temizlerken bir yandan da oksijen sağlıyor. Filtre materyali olarak genellikle karbon ve sünger kullanılan iç filtrelerin su temizleme kapasiteleri tercih edilecek marka ve modele göre değişse de, bu filtreler saatte ortalama 400/600 litre su temizleyebiliyor.

Dip Sifonları & Isıtıcılar

Balık, Akvaryum

Akvaryum zeminin temizlenme yardımcı olan dip sifonları, iç ve dış hava filtrelerinin etkisi güçlendiriyor. Hotum ve pompadan oluşan düzenekleri sayesinde dipte kalan pisliğin temizlenmesini sağlıyor ve akvaryum suyunu değiştirme aralığını uzatabiliyor. Sifonun sağlıklı çalışması için, tahliye ucunun akvaryumdan daha alçak bir yerde olması gerekiyor. Akvaryumlar için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta akvaryumun iç ısısıdır. Bu nedenle ısıyı belli bir derecede ayarlamak ve su sıcaklığını sabitlemek için yine akvaryum hacmine uygun bir ısıtıcı kullanılması gerekiyor. Örneğin 100 W gücünde bir ısıtıcı 75 ila 150 litre hacimli küçük boy bir akvaryum için yeterli olurken 200 ila 400 litre hacimli akvaryumlar için 300 W gücünde bir akvaryum ısıtıcısı gerekiyor. Genellikle 20 /34 derece arasında ayarlanabilen ısıtıcılar, vantuzlu kolları sayesinde akvaryumun içine rahatça monte edilebiliyor.

Hava Pompaları

Balık, Akvaryum

Sudaki oksijen seviyesini ayarlayan hava motorları, aynı zamanda suda doğal bir dalgalanma yaratıyor. Akvaryumun üzerine kolayca monte edilen bu motorlarda pompanın su seviyesinden yüksekte olması gerekiyor çünkü aksi takdirde su pompaya geri dönerek dolaşım sistemini bozuyor. Orta yükseklikteki akvaryumlar için uygun olan 4 W gücünde bir su pompası dakikada ortalama 4,5 litre hava pompalıyor.

Püf Noktalar

  • Daha kolay temizlik için mıknatıslı süngerler tercih edebilirsiniz.
  • Yem vermeyi sık sık unutuyorsanız otomatik yemlik kullanabilirsiniz.
  • Canlı akvaryum bitkileri tercih ederek balıklarınız için doğal bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Doğru bir akvaryum aydınlatması ile hem balıklarınızı rahatlatabilir hem de dikkat çekici bir atmosfer yaratabilirsiniz.
  • Daha doğal bir beslenme için canlı kurtçuk tercih edebilir ve bu kurtçukları kendiniz üretebilirsiniz.

Bunlara Dikkat Edin

  • Amacına uygun yapıda bir akvaryum tercih edin.
  • Akvaryum motor ve filtrelerinin ses seviyesini mutlaka göz önünde bulundurun. Bunlar sürekli çalışacağı için yüksek ses zamanla rahatsız edebilir.
  • Akvaryumunuzu temizlemeden en az 20 dakika önce tüm elektrikli aksesuarları kapatın.
  • Balıklarınız için uygun yem tercih edin ve doğru miktarda verin.
  • Tercih edeceğiniz ısıtıcının termostatlı olmasına dikkat edin.