GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Aydınlatma Armatürleri

kategorisinde 22828 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Aydınlatma Armatürleri

Yaşadığınız mekanı hem dekoratif hem işlevsel anlamda aydınlatarak büyük bir kullanım kolaylığı ve şıklık yaratan aydınlatma armatürleri, kullanıldıkları noktalara ve yaydıkları ışığa göre farklı kategorilere ayrılıyor. Aydınlatma armatürlerinin işlevlerini ve kullanım alanlarını bilerek ihtiyacınıza en uygun parçaları kolayca seçebilir, mekanınızın dekorasyonuna benzersiz bir şıklık katabilirsiniz.

Ortam Aydınlatması İçin Aydınlatma Armatürleri

Aydınlatma Armatürleri

Ortam aydınlatması, mekanın her bölümüne yayılan genel ışık anlamına geliyor. Buna ek olarak camlardan ve kapılardan gelen güneş ışığı da ortam aydınlatmasına katkıda bulunuyor. Işığın yüzeylerden yansıması ve malzemelerin üstünden geçmesi odağını kaybederek her tarafa yayılmasını sağlıyor. Böylece ortamda çok daha dengeli bir aydınlatma sağlamak mümkün hale geliyor. Aydınlatma armatürü arasından bulunan duvar ve tavan lambaları, ortam aydınlatmasına katkı sağlayan önemli parçalardan. Armatürlerin içinde yer alan her ampul, yakınında en yoğun ışığı verirken uzağa doğru geldikçe ışığı yayıyor ve ortamın genel ambiyansına uygun bir aydınlatma sağlıyor. Ortam aydınlatmasında tavan lambaları tercih etmek en genel kullanım yöntemi olsa da bunu başka aydınlatma unsurları ile desteklemek de gerekebiliyor.

Görev Aydınlatması İçin Aydınlatma Armatürleri

Aydınlatma Armatürleri

Görev aydınlatması yalnızca bir alanın ya da sıcak bir noktanın daha aydınlık ve odak bölge olarak görünmesine yardımcı oluyor. Görev aydınlatması genel olarak portatif lambalarla sağlanıyor. Özellikle mekanda bir çalışma masası ya da yemek masası bulunuyorsa ve işinizi çok daha aydınlık bir ortamda gerçekleştirmek istiyorsanız konforlu bir kullanım için görev lambalarını tercih edebilirsiniz. Farklı fiyat aralıklarında ve markalarda çok çeşitli tasarımlara sahip olan görev lambaları; işlevselliklerinin yanı sıra dekoratif anlamda da mekana büyük bir katkıda bulunuyor. Ancak yalnızca görev ışıklarını kısa mesafeli aydınlatma ihtiyaçlarınız için kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Evinizde görev aydınlatması oluşturmak için masa lambalarını, zemin lambalarını ya da sarkıt lambaları tercih edebilirsiniz.

Vurgulu Aydınlatma İçin Aydınlatma Armatürleri

Aydınlatma Armatürleri

Görev aydınlatması ile ortam aydınlatması karışımı olan vurgulu aydınlatma ise genellikle kullanım yönünde benzersiz bir pratiklik sağlamıyor. Ağırlıklı olarak arka planda kalan bu aydınlatma türü dekoratif olarak ışığın küçük bir alanı vurgulamasını sağlıyor. Vurgulu ışıkları evinizde ya da iş yerinizde duvara yansıtma ve lamba fitiline oturtma şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca gece lambaları da vurgulu aydınlatma kategorisi içerisinde yer alıyor. Diğer aydınlatma türlerine göre daha az güce ve yoğunluğa sahip olan bu aydınlatma elemanlarıyla mekanınızdaki bir bölgeyi çok daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Aydınlatma Armatürü Alırken Dikkat Edilecekler

  • Odanızı sadece ortam lambasıyla değil tavan armatürü duvar armatürüyle tamamlayabilirsiniz.
  • Daha sıcak bir atmosfere için sarı gibi renkli lamba tonlarını tercih edebilirsiniz.
  • Işığı filtrelemek için lambanızda ve armatürünüzde beyaz ya da beyaza yakın tonlar kullanmalısınız.
  • Kablolu armatür için elektrik devresine yakınlığı kontrol etmelisiniz.
  • Yaşlı insanlar için görmeyi kolaylaştırması açısından tam spektrumlu lambalar idealdir.

Bunlara da Dikkat

  • Aydınlatma armatürü seçerken odanın içinde aynı anda kaç kişinin vakit geçireceğini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Odanın en çok vakit geçirilecek noktasına özel aydınlatma armatürü çözümleri bulabilirsiniz.
  • Aydınlatma armatürlerini yerleştirirken ışığın gözünüze doğrudan gelmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Tek bir yönde gölge olmaması için birden fazla ışık kaynağını tercih etmelisiniz.
  • Abajur tasarımı seçerken genişliğin dışarıya yayılacak olan ışık üzerinde direkt olarak etkili olduğunu unutmamalısınız.