GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara
Marka
Ampül Rengi

Enerji Tasarruflu Ampul

kategorisinde 3073 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Enerji Tasarruflu Ampul

Tasarruflu ampuller, klasik ampullere göre çok daha ekonomik ve kullanışlı bir ampul modelidir. Günümüzde elektrik fiyatlarının artması ve tasarruf anlayışının gelişmesi ile birlikte tasarruflu ampullerin kullanımı bir hayli artmış, yalnızca kurum ve kuruluşlarda değil evlerde dahi kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle ev tasarrufu için çok önemli olan elektrik faturalarını kontrol altına almak için evinizde tasarruflu ampul kullanabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Ampul Modelleri

Enerji Tasarruflu Ampul

Enerji tasarruflu ampul kullanıcıların tercihleri ve kullanım yerleri doğrultusunda oldukça çeşitlendirilmiştir. Yalnızca iç mekanları değil dış mekanları aydınlatırken de tasarruflu ampuller tercih edilebilir. Tasarruflu ampuller yapıları ve görünümleri itibariyle stick, floresan, spiral ve klasik ampul şeklinde bulunabiliyor. Tasarruflu ampullerde ışık renkleri genellikle beyaz oluyor ancak sarı ya da gün ışığı gibi ışık renklerine sahip ampuller de üretiliyor. Ayrıca bu ürünler çeşitli enerji değerlerine sahipler. Enerji değerleri 3 W'dan 36 W'ya kadar değişebilir. İhtiyacınıza uygun olarak yüksek ya da düşük Watt'lı ampulleri tercih ederek yaşam alanlarınızı en iyi şekilde aydınlatabilirsiniz. Tasarruflu ampuller ekonominize katkı sağlamanın yanı sıra düşük karbon salınımı ile çevreye olan zararınızı da olabilecek en alt seviyeye indirmektedir.

Enerji Tasarruflu Ampullerin Kullanım Alanları

Enerji Tasarruflu Ampul

Tasarruflu ampuller geçmişte özellikle elektrik tüketiminin fazla olduğu şirketler ve kuruluşlarda kullanılıyordu. Ancak bugün üretilen modeller sayesinde bu ürünler boyut olarak küçük evlerde dahi kullanılabilir hale geldi. Yalnızca iç mekan değil, bahçe, balkon ve kapı önü gibi ışığın uzun süre açık kalması gereken ortamlarda da kullanılıyor. Bu doğrultuda her türlü alanda kullanılması için birçok ampul modeli üretiliyor. İş yerleri gibi alanlar için floresan; evler için spiral, klasik ve stick modelleri üretiliyor. Sizler de geniş ürün seçeneklerini inceleyerek yaşam alanlarınıza ve iş yerlerinize en uygun ampul modellerini keşfedebilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Ampuller Güvenli mi?

Enerji Tasarruflu Ampul

Genel kanının aksine tasarruflu ampuller insan sağlığı için zararlı değildir ve hatta klasik ampullere oranla çok daha güvenlidir. Bu ürünlerin içerisinde cıva bulunuyor olsa da temas edilmediği sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu ürünler, klasik ampullere nazaran yaklaşık 3 kat daha az enerji harcamaktadır. Ayrıca kullanım ömürleri de klasik ampullere göre neredeyse 10 kat daha fazladır. Herhangi bir fiziksel hasar olmadığı sürece 3 ile 6 yıl arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. Tasarruflu ampul fiyatları, markaya ve modele göre değişir.

Enerji Tasarruflu Ampul Kullanım Önerileri

  • Tasarruflu ampulleri merdiven ve banyo gibi kısa süreli ışık kullanılan alanlardan ziyade oturma odaları ve yatak odaları gibi ışığın daha uzun süre açık kaldığı alanlarda kullanmalısınız.
  • Ampulü kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre düşük ya da yüksek watt'lı bir ampul tercih etmelisiniz.
  • Ortam aydınlatması gözlerinizi yormayacak ya da yetersiz kalmayacak seviyede olmalı.
  • Geniş iş alanları ve ofisler için floresan tarzı ampuller kullanırsanız ortamı çok daha iyi bir şekilde aydınlatabilirsiniz.
  • Evlerinizde tek bir tavan aydınlatması yeterli olmuyorsa, abajur ve lambader gibi farklı ürünlere de ampul takarak aydınlatmayı daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Ampuller darbelere karşı dayanıksızdır.
  • Ampullerin içerisinde cıva olduğundan kırılma ya da çatlama gibi durumlarda direkt olarak temas etmemeli ve havayı solumamalısınız.
  • Kırılan ampulleri yardımcı ekipmanlar aracılığıyla temizlemelisiniz.
  • Ampullerin güç seçimini yaparken sağlık koşullarınıza dikkat etmelisiniz. Çok yüksek ışık seviyesi gözlerinizi ağrıtabileceği gibi düşük ışık seviyesi de sizin için iyi olmayabilir.
  • Ampulleri dış ortamda kullanırken koruyucu bir aparat ile kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Yağmur ya da kar gibi dış etkenlerden etkilenmesini önleyecektir.