GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Ampul

kategorisinde 40859 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ampul

Ampuller, iç ya da dış mekân aydınlatmasında en çok tercih edilen aydınlatma ürünlerinden biri oluyor. Kullanım alanına göre farklı ebat ve özelliklere sahip olan ampul çeşitleri, sağladığı renk gamı anlamında da çeşitlilik sunuyor. Ayrıca uzun ömürlü ve enerji tasarrufuna önem veren ürünler de son dönemde tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

Enerji Tasarruflu Ampul Çeşitleri

Ampul

Günümüzde özellikle çevrecilik bilincinin artmasıyla birlikte enerji tasarruflu ampul modelleri de yoğun şekilde kullanılıyor. Enerji tasarruflu ampuller, geleneksel akkor ampullere göre önemli oranda enerji verimliliği sağlaması ile öne çıkıyor. İçeriğinde cıva barındırdığı için yüksek ısılara karşı dayanıklı olan enerji tasarruflu ampul, bu yönden de ortam ısısını dengede tutuyor. Ayrıca çalışması için gereken hava ihtiyacını da minimum düzeye indirerek çevreye karşı duyarlılık sağlıyor. Genellikle beyaz renkte olan tasarruflu ampul, ihtiyaca ve kullanım şekline göre sarı ya da daha farklı renklerde de ışık üretebiliyor.

LED Ampul Çeşitleri

Ampul

Yüksek aydınlatmaya ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılan LED ampul modelleri; gerek normal akkor ampullere gerekse de enerji tasarruflu ampullere kıyasla bünyesinde büyük avantajlar barındırıyor. En yeni aydınlatma teknolojilerinden biri olan ürün, yüksek renk gamutu ile beyaz ya da sarı renk haricinde pek çok alternatif sunuyor. Geleneksel ampullere göre 5 kat daha az enerji tüketen LED ampul, yaklaşık 10 yıl kullanım ömrü sunarak uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabiliyor. Cıva ya da halojen gibi doğaya zararlı gazlar barındırmayan bu ampuller, cam yapıya sahip olmaması nedeniyle de sık bakım ihtiyacı duymuyor. Bunların yanı sıra her keseye göre geniş bir ürün grubu barındırdığı için ampul fiyatları tarafında ulaşılabilir bir çözüm sunuyor.

Akıllı Ampul Çeşitleri

Ampul

Son dönemde yaygınlaşan teknoloji, ampul çeşitlerini de olumlu yönde etkiliyor. Aydınlatma dünyasında yenilikçi bir çözüm olan akıllı ampuller, bünyesinde farklı özellikler barındırması ile ön plana çıkıyor. Wi-Fi bağlantısı sayesinde kablosuz yönetim, Google Home gibi mobil uygulama desteği ve dahili hoparlör gibi pek çok özellik bulunduran ürün, LED tipi aydınlatma sayesinde uzun kullanım ömrü sunuyor.

Ampul Seçiminin Püf Noktaları

  • Satın alacağınız ampul modelini seçmeden önce kullanacağınız ortam için ne kadar aydınlatma gücüne ihtiyaç duyacağınızı saptayabilirsiniz.
  • Gereken aydınlatma gücü; duvar rengi, oda yüksekliği, oda içerisinde kullanılan eşyaların renkleri ve sıklığı gibi etmenler nedeniyle değişkenlik göstermektedir.
  • Aydınlatma gücünü saptadıktan sonra olabilecek en küçük watt değerindeki ampulü seçebilirsiniz. Bunun için üreticilerin ampul kutusunda belirttiği lümen/watt değerine bakabilirsiniz.
  • Ampul modellerinin ısı yaymadan uygun şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan havalandırma alanını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer akıllı ampul modellerinden birini tercih ettiyseniz, bu ürünün doğru şekilde çalışması için kullanım talimatlarından faydalanabilirsiniz.

Ampul Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Kullanacağınız ampul ile montajını gerçekleştireceğiniz duy tipinin birbirine uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Düşük güç tüketimine sahip olan fakat lümen değeri yüksek olan ampul modelleri çevreyi korumanıza katkı sağlar.
  • Renk sıcaklığının gündüz aydınlığı ile eş değer olması, bir diğer deyişle uygun kelvin değeri göz sağlığınıza olumlu etki sağlayabilir.
  • Eğer kullandığınız ampul anahtarı dimmer (ayarlanabilir ışık kuvveti) özelliğine sahipse alacağınız ampul modelinde bu özelliğin olup olmadığına bakabilirsiniz.
  • Lümen/Watt değeri yüksek bir ampul seçimi, ampulden alacağınız verimin artmasının yanı sıra elektrik tüketiminin de en az seviyeye inmesini sağlar.

GittiGidiyor BLOG

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Sizin ihtiyacınıza en uygun ampul hangisi? Farklı ampul çeşitleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

DEVAMINI OKU
Led Ampul Nedir? Doğru LED Ampul Nasıl Seçilir?

Led Ampul Nedir? Doğru LED Ampul Nasıl Seçilir?

Düşük enerji tüketimi ve farklı renk seçenekleriyle sıklıkla tercih edilmeye başlanan LED ampul nedir? Modern dünyanın bizlere sunduğu son teknoloji ürünü LED ampuller hakkındaki detayları sizler için derledik.

DEVAMINI OKU
Akıllı Ampul Nedir? Akıllı Ampullerle İlgili Her Şey

Akıllı Ampul Nedir? Akıllı Ampullerle İlgili Her Şey

LED ışıklar son dönemlerde en çok ilgi gören ürünler arasında bulunuyor. LED yani Light Emitting Diode, elektrik akımını minimum seviyede kullandığı için maksimum enerji tasarrufu yaptığından ev elektroniğinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Teknolojinin büyük bir hızla geliştiği günümüzde LED'leri akıllı LED ampul olarak karşımıza görüyoruz. Peki, akıllı ampul nedir, ne işe yarıyor?

DEVAMINI OKU