GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Antika Tespih

kategorisinde 32902 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Tespih

Tespihler günümüzde sadece bir süs eşyası, aksesuar veya dini araç olarak kullanılmasının ötesinde koleksiyon değeri taşıyan bir eşya haline gelmiş durumda. Özellikle Osmanlı devletinin tarihinde de önemli bir yere sahip olan Osmanlı antika tespihler koleksiyonerlerin dikkatini çekiyor. Günümüzde kullanımı ve üretimi oldukça yaygınlaşan tespihlerin antika sınıfına dahil edilebilmesi için çeşitli özellikleri taşıması gerekiyor.

Antika Tespih Nedir?

Antika Tespih

Antika tespih genel olarak eski zamanlardan kalmış, bulunabilirliği kısıtlı, şaşırtıcı ve sahip olan kişiyi heyecanlandıran eski ama değerli tespihleri tanımlamak için kullanılır. Burada kullanılan eski tespihin yıpranmışlık seviyesini değil, yaşadığı zamanı ifade eder. Zira oldukça eski olmasına karşın titizlikle korunmuş ve bakımları yapılmış antika tespih modelleri bulabilmek mümkündür. Her eski dönemden kalan eşya antika olarak değerlendirilmez. Eski ve ikinci el eşyaların antika sayılabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekir. Bu kriterler, eşyanın özel bir döneme ait olması ve o dönemin izlerini yansıtması, en azından bir asırlık bir geçmişi olması, belirli bir usta tarafından üretilmiş olması, nadir bulunan bir parça olması ve iyi korunmuş, bakılmış olması olarak sıralanabilir. Örneğin, antika kehribar tespih alanlar genel olarak, tespihin iyi durumda olmasına, gerçek bir usta tarafından imal edilmiş olmasına ve döneminin izlerini üstünde taşımasına dikkat eder. Bazı koleksiyoncular henüz antika olmayan tespihleri almayı tercih edebilir. Bu tespihleri almalarındaki asıl amaç ise tespihin ileride değer kazanması ve antika sınıfına girmesidir. Bu tarz tespihler uzun yıllardan sonra antika değeri kazanabilir. Antika kehribar tespih fiyatları ise normallerine göre daha yüksek olacaktır.

Antika Tespih Çeşitleri ve Faydaları

Antika Tespih

Antika tespih markaları çeşitli tespih çeşitlerini piyasaya sunuyor. Antika tespih modelleri, mini boy, 99'luk tespih çeşitleri, kehribar, kuka, uçak camı ve antika sedef tespih olarak bulunabilir. Bu tespih çeşitlerinin birbirinden farklı özellikleri vardır. Örneğin, uçak camı ile üretilmiş tespihler, oldukça şeffaf ve serttir. Kehribar tespihler ise türüne göre içlerinde fosil hayvan ve bitki kalıntıları bulundurabilir. Özellikle fosil özelliği ile geçmişi günümüze taşıyan bu modeller oldukça değerlidir. Antika kuka tespih modelleri ise Osmanlı zamanında genellikle doktorların kullandığı tespih çeşitleridir. Bu tespih çeşitleri stresi azaltır. Kullanan kişinin negatif enerjisini alır ve rahatlatır.

Antika Tespih Fiyatları

Antika Tespih

Antika tespih fiyatları, normal tespihlere göre daha fazla kritere bağlıdır. Bu yüzden önemli ölçüde değişkenlik gösterebilir. Örneğin, kehribarın bir türü olan, katalinden üretilen Antika katalin tespih modellerinde fiyatlar daha yüksek olabilir. Çünkü katalin oldukça nadir üretilen bir taştır. Antika tespih modellerinin fiyatları, üretildiği taşa göre değişebileceği gibi üretildiği zamana göre de değişebilir. Daha eski zamanlardan kalmış olan tespihler muadillerine göre daha değerli olabilir. Ustasının iyi olması da antika tespihin değerini yükselten faktörlerden birisidir. Son olarak ise tespihin ne kadar iyi durumda olduğu fiyatı belirlemede önemli bir rol oynar. Daha iyi durumda olan antika tespihler daha üst seviyede fiyatlandırılırken, durumu o kadar iyi olmayan modeller ise düşük fiyatlandırılabilir. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Tespihlerin Avantajları

  • Oldukça nadir bulunan ürünlerdir.
  • Tarihi, manevi değer taşırlar.
  • Koleksiyonlara değer katar.
  • İyi durumda olanların kullanılması stresi azaltır.
  • Uzun yıllar geçtiği için tespih taşları daha hoş bir renk alır.

Antika Tespih Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Taşların kırık, çatlak olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Seçtiğiniz antika tespihin güvenilir taraflar tarafından satıldığından emin olun.
  • Tespihin iyi korunmuş olması gerekir.
  • Seçtiğiniz model özelinde taşların şeffaf olmasına dikkat edin.
  • Tespih sağlamlık durumu iyi olursa daha uzun süre muhafaza edebileceğinizi unutmayın.