Antika Seramik, Çini

kategorisinde 3660 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Seramik, Çini

Eski dönemlerden bu yana pek çok kültürün önemli bir parçası olan seramik ürünler, mutfak gereçlerinden aksesuarlara kadar farklı alanda kullanılır. Seramik, günlük kullanım için elverişli bir malzeme olmasının yanı sıra estetik açıdan da değer taşır. Seramik üzerine yapılan farklı desenler ve işlemeler bu malzemeyi önemli bir tasarım unsuru haline getirir. Seramiğin camla birleşimi sonucunda elde edilen çini ise geleneksel el sanatları içinde ayrı bir öneme sahiptir. Seramik ve çini ürünlerin nostaljik havaya sahip olan antika çeşitleri ise hem meraklıları hem koleksiyonerler tarafından yakından takip edilir.

Antika Seramik ve Çini Çeşitleri

Antika Seramik, Çini

Seramiklerin kullanım alanlarına göre uygulanan desenler ve motifler de farklılık gösterir. Antika çini uygulamaları, mutfak gereçlerinden antika biblo gibi ürünlere kadar geniş bir skalada yer alır. Özellikle ülkemizde seramik ve porselen üretiminin ileri seviyede olduğu bölgelerde çini sanatı da büyük oranda gelişmiş haldedir. Aynı zamanda Osmanlı kültürünü ve saray hayatını yakından deneyimlemiş şehirlerde de çini kültürü diğer şehirlerden daha ileri noktadadır. Dekorasyon amacıyla kullanılan antika çini vazo gibi parçalar günümüzde son derece değerli ürünlerdir. Hem seramiğin durumu hem de çini işleme kalitesine göre söz konusu parçanın değeri değişkenlik gösterse de, seramik veya çininin antika olması durumunda sıradan parçalar ile kıyaslanamayacak bir değere sahip olabilir.

Çini Uygulanan Antika Parçalar

Antika Seramik, Çini

Çini uygulaması dekorasyon amacıyla yapılır. Bu dekorasyon, fonksiyonel olarak kullanılan antika kase ya da antika sürahi gibi eşyalarda da yapılabilir. Evlerin en güzel köşelerinde sergilenen ve için yerleştirilen çiçeklerle misafirlerin dikkatini çeken antika vazo gibi ürünler çini kullanımının oldukça yakıştığı eşyalara örnek olarak verilebilir. Günümüzde de antika seramik ve çini ürünler hem aktif kullanım hem dekoratif amaçlarla satın alınabilir. Dekorasyon ve kullanım alanlarının birleştiği ürünlerden biri olarak antika lamba da gösterilebilir. Seramik detaylar ile üretilmiş ya da süslenmiş lamba ürünlerinde çini süslemesi son derece şık bir izlenim oluşturur. Bu şekilde alınan antika parçalar isteğe göre farklı mekanlarda kullanılabilir. Bu sayede ürünün hem antika değerinden hem de fonksiyonelliğinden yararlanmak mümkün hale gelir.

Antika Seramik ve Çini Fiyatları

Antika Seramik, Çini

Antika ürünler genel olarak fabrikasyon ürünlere kıyasla daha değerlidir. Bu durum özellikle antika parçaların bulunma zorluğu ve üretiminde kullanılan eşsiz tekniklerden kaynaklanır. Antika çini soba gibi nostaljik eşyalar aktif kullanım imkanı sağlamasının yanında üretiminde sanatsal dokunuş ve el emeği olduğu için maliyeti fabrikasyon ürünlerden oldukça yüksektir. Bu şekilde eşsiz parçalara değer veren pek çok kullanıcı ise fabrikasyon ürünler yerine antika ürünleri tercih eder. Antik çini ürünlerinde fiyatı belirleyen noktalardan biri de ürünün korunma kalitesidir. Özellikle hiçbir hasar görmeden günümüze ulaşmış ürünler oldukça değerlidir ve kullanıcıların ilgisini çeker. Bu noktada hasarlı ürünlerde belirli miktarda değer kaybı görülebilir. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Seramik ve Çini Almanın Avantajları

  • Kültüre dayalı tasarım anlayışını yaşatmak için son derece ideal ürünlerdir.
  • Atölyelerde el işiyle üretilmiş kıymetli ürünleri alma fırsatı yaratır.
  • Kaliteli malzeme ile dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkanı sunar.
  • Dekorasyon malzemesi olarak kullanılabilir.
  • Koleksiyonerler için harika bir koleksiyon ürünüdür.

Antika Seramik ve Çini Alırken Bu Noktalara Dikkat

  • Bu değerli ürünlerin kırılgan olduğu unutulmamalı ve kargolama sırasında ekstra özen gösterilmelidir.
  • Çini gibi işlemelerin deforme olmaması için direk güneş ışığı görmesi engellenmelidir.
  • İşleme ve motiflerin yıpranmaması için kullanım sonrasında ıslak bırakılmamalıdır.
  • Ürünlerin temizlenmesi için kullanılan kimyasalların yoğun etkili olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Koleksiyonerler aldıkları çini ürünlerini saklama sırasında nemli ve sıcak ortamlara karşı dikkatli olmalıdır.