Antika Porselen Obje

kategorisinde 3924 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Porselen Obje

Eski dönemlerden bu yana insanlar tarafından üretim amacıyla en çok kullanılan malzemelerden biri, seramiktir. Kendi içinde farklı türlere sahip olan seramiklerin en şık ve en sık kullanılan üyesi ise porselendir. Ülkemizde de bol miktarda üretilen bu seramik türü, mutfak malzemelerden farklı dekorasyon ürünlerine kadar önemli parçaların üretiminde kullanılır. Özellikle eski dönemlerde üretilmiş porselen parçalar günümüzde antika olarak değerlendirilir.

Antika Porselen Çeşitleri

Antika Porselen Obje

Kaliteli seramiklerden olan porselen iki türe sahiptir. Evlerde kullanılmak üzere üretilen porselen çeşitleri daha ince olacak şekilde tasarlanır ve güneşe tutulduğunda gün ışığını geçirir. Özellikle bu türü daha değerli olan porselenler, bu sayede zarif bir tasarıma sahip olur. Aynı zamanda evlerin pek çok noktasında şık ve zengin bir görünüm sağlar. Tabak, bardak ve çay takımı gibi mutfak gereçlerinde kullanıldığı gibi, duvar tabağı ya da farklı işlemelere sahip dekorasyon ürünü olarak da tercih edilebilir. Porselen kullanımı söz konusu olduğunda genellikle tasarım endişeleri de gözetilir. Bu nedenle mutfakta kullanılacak bir tabak için bile güzel tasarımlar çıkarılır. Porselen tasarımları üretmek için çini ya da farklı teknikler kullanılarak süslemeler ve motifler yapılır. Bu süslemeler sırasında altın ya da yaldız da kullanılabilir. Kullanılan motiflerin kalitesi ürünün çekiciliğini arttırdığı için kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmesini sağlar.

Antika Porselenlerde Çini Uygulaması

Antika Porselen Obje

Ülkemizde porselen üretimi belirli bölgelerde yoğunlaşır. Bu bölgelerde porselen üretimi yoğun olduğu için benzer şekilde çini uygulamaları da daha sık görülür. Özellikle Kütahya gibi porselenin başkenti olarak bilinen şehirlerde çini işlemelerinin daha çok kullanıldığı ve bu konuda uzman kişi sayısının daha fazla olduğu söylenebilir. Antika porselen üzerine çizilen desenler şeklinde ifade edilen çini uygulaması oldukça kaliteli bir uygulamadır. Birbirinden farklı renklerle uygulanan çini, özellikle dekorasyon amacıyla kullanılan porselen ürünlerinde daha önemlidir. Porselen antika ürünlerin Osmanlı kültürünü taşıyan örneklerinde çini uygulamalarının oldukça yoğun olduğu görülebilir. Bu durum, özellikle Osmanlı döneminde çini tekniğinin çok ilgi çekmesi ve sürekli olarak geliştirilmesiyle açıklanabilir.

Antika Porselen Fiyatları

Antika Porselen Obje

Antika porselenlerin fiyatları farklı parametrelere göre belirlenir. Herhangi bir antika porselen obje için fiyat belirlenirken ilk olarak parçanın fiziksel durumuna bakılır. İyi durumdaki parçalar daha yüksek fiyatlara satılırken hasar görmüş parçalar daha düşük fiyatlara alıcı bulur. Bunun dışında parçanın üzerinde kullanılan teknikler de fiyatının belirlenmesinde önem arz eder. Özellikle kaliteli çini işlemelerinin olduğu antika ürünler diğerlerine kıyasla daha değerlidir. Çini işlemesine sahip porselen ürünler el yapımı olduğu için sınırlı sayıda ve hızda üretilir. Durum böyle olunca fabrikasyon ürünlere kıyasla daha pahalıdır ancak kalite ve estetik, güzellik açısından da daha üst seviyede olur. Bu nedenle göz zevkine düşkün ve kaliteli ürünler arayan kişiler, bu şekilde çini işlemeli porselenleri tercih eder. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Porselen Almanın Avantajları

  • Günlük kullanım amacıyla tercih edilebilir.
  • Uzun kullanım ömrü sayesinde yıllarca kullanılabilir.
  • Dekorasyon amacıyla evlerin ve ofislerin farklı bölümlerinde sergilenebilir.
  • Koleksiyonerler tarafından harika koleksiyonların parçaları olarak alınabilir.
  • Antika porselen ürünler sayesinde özel tasarım ürünlere ulaşmak mümkün hale gelir.

Antika Porselen Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İşlemeli porselen ürünlerinde işlemelerin zarar görmemiş olmasına dikkat edilmeli.
  • Oldukça kırılgan olan bu ürünlerin kargolanması sırasında ekstra özen gösterilmeli.
  • Çini benzeri desenlerin zarar görmemesi için sert cisimlerle temas ettirilmemeli.
  • Koleksiyon amacıyla alınan parçalar kuru ve serin ortamda tutulmalı.
  • Günlük kullanım amacıyla alınan ürünlerin temizliği sırasında güçlü kimyasallar kullanılmamalı.