GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Antika Kilim

kategorisinde 265 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Kilim

Kilim kullanımı özellikle Orta Asya toplumlarından başlayarak dünyanın pek çok bölümüne yayılan bir kültür. Orta Asya toplumları Anadolu'ya geldikten sonra buradaki halk ile kaynaşarak hem kilim kültürünü geliştirdi hem de Anadolu'daki halktan farklı dokuma kültürlerini aldı. Özellikle soğuk havalarda koruma kapasitesine ek olarak harika bir dekorasyon malzemesi olan bu antika kilimler, günümüzde de pek çok bölgede kullanılır.

Antika Kilim Çeşitleri

Antika Kilim

Kilim modelleri, genellikle kullanılan ip ve dokuma yöntemine göre ayrılır. Farklı dokuma yöntemleri ile kilimlerin üzerinde oluşturulan motifler, eski dönemlerden bu yana bölgelerin kültürlerini yansıtır. Özellikle Anadolu'nun farklı bölgelerinde bile birbirinden farklı motiflere sahip antika kilim üretilerek ülkenin dört bir yanında kullanılır. Bu noktada bölgenin tarihi de bu kültürün oluşmasında büyük bir paya sahip. Antika kilim modelleri aynı zamanda kullanılan ip çeşidine göre de ayrılır. Kilim kültürünün hayvancılık ile uğraşan toplumlarda başlaması bir tesadüf değil. Özellikle hayvanlardan elde edilen kılların değerlendirilmesiyle başlayan antika keçi kılı kilim kültürü giderek daha yaygın hale gelir. Elle dokunan bu kilimlerde çok emek olduğu için ürünün değeri dokuma olduğu için artar. Antika el dokuma kilim fiyatları bu nedenle fabrikalarda üretilen modellerden daha yüksektir.

Antika Kilim Model Seçenekleri

Antika Kilim

Kilimlerin üzerinde simetrik ve düzenli şekiller kullanılarak motifler oluşturulduğu gibi, hayvan ve insan figürleri de bulunabilir. Kilimin üretildiği bölgenin kültürü ile doğrudan ilişkili olan bu durumda, motifin işleme kalitesi elle dokuma için harcanan emek ile doğru orantılıdır. Bu gibi durumlarda motifin kalitesi kilimin de kalitesini belirler. Bu şekilde büyük emeklerle dokunmuş ve çok kaliteli görünen kilimler sergileme amacıyla duvarlara da asılabilir. Eski kilim antika olarak sergilenen duvar kilimleri, aynı zamanda duvar halısı olarak da bilinir. Büyük emekler ile dokunmuş antika kilim fiyatları diğer ürünlere kıyasla daha yüksek olabilir.

Antika Kilim Fiyat Seçenekleri

Antika Kilim

Antika kilimlerde üretim süreci ve motif kalitesi fiyat konusunda en belirleyici unsur olarak rol alır. Kıl kilimler tamamen doğal hayvan kılından üretildiği için antika kıl kilim fiyatları diğerlerinden daha yüksek olur. Bu durum kıl kilimlerin uzun yıllar boyunca dayanıklılık göstermesi ve soğuk karşısında harika bir koruyucu olmasından da kaynaklanır. Eski antika kilim fiyatları motif kalitesi arttıkça yükselir. Klasik motiflerin dışında oluşturulan motifler için farklı sistemler kullanıldığı ve daha çok emek harcandığı için, bu ürünler diğerlerinden yüksek fiyatlara satışa sunulur. Bu nedenle üretimi günler süren ve yüksek emek gerektiren antika halı ve kilim fiyatları fabrikalarda kısa süre içinde üretilen ve düşük kaliteli malzeme kullanılan kilimlere kıyasla daha yüksek olacaktır. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Kilim Almanın Avantajları

  • Dekorasyon açısından ev ve iş yerlerinde harika bir unsur olarak kullanılabilir.
  • Evlerde ısı yalıtımı için son derece etkili bir şekilde kullanılabilir.
  • Evlerin duvarlarında kaliteli ve değerli motiflerin sergilenmesi için tercih edilebilir.
  • El dokuması ürünler alınarak, Anadolu'da bu işi yaparak hayatını kazanan zanaatkarlara destek olunabilir.
  • Eski kültürün yaşatılması için modern ürünleri almak yerine bu ürünler ile hoş tasarımlar yapılabilir.

Antika Kilim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Son derece hassas olan bu ürünlerin kullanımı sırasında dikkatli olunmalı.
  • Dış mekanlarda ürünün nem ve su ile temas etmesi kısa sürede yıpranmasına sebep olabilir.
  • Ürünün temizlenmesi sırasında yoğun kimyasal kullanımı ürünü ve ipleri yıpratabilir.
  • Ürün alınmadan önce üzerinde önemli bir deformasyon olmadığı kontrol edilmeli.
  • Ürünün temizlenmesi için profesyonel desteğe başvurmak ürünün ömrünü arttırmak için önemlidir.