GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Antika Halı

kategorisinde 7249 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Halı

Renkleri ve desenleri ile fark yaratan geleneksel Anadolu halı ve kilimleri, miraslarını geleceğe taşımaya devam ediyor. Yıllara meydan okuyan antika halı modelleri, diğer eşyaların aksine kullanıldıkça değerleniyor. El dokumacılığının estetik duruşunu taşıyan halı modelleri, motifleri sayesinde geçmişle kültürel bağlar kurabiliyor. Modern çağın dekorasyon unsurları ile uyum yakalayan antika halı modelleri, günümüz trendlerini daha belirgin hale getiren objeler olarak oldukça ilgi görüyor. GittiGidiyor'dan uygun halı fiyatları ile satın alabileceğiniz ürünler, evinizin en değerli köşesinde kendilerine yer açıyor.

Antika Halı Nedir?

Antika Halı

Halı markaları tarafından günümüzde üretilen çoğu halılar artık makine ile dokunuyor. Antik halıların en önemli farkı ise iplikleri ve dokuma yöntemlerinde gizleniyor. Antika halı seccade ve yolluklar el dokuma tezgahlarının en nadide eserleri arasında yer alıyor. Haftalar, aylar hatta yıllar süren sabırlı bir emeğin ürünü olan antika el dokuma halı modelleri, yün veya ipek ile dokunuyor. Kök boya ile renklendirilmiş iplikleri ise zamana meydan okuyor. Geçmişin izlerini taşıyan kompozisyonlar, her motifin yan yana gelmesi ile ayrı bir hikayeyi halı üzerine tek tek işliyor. Bugün üretilen halılarda bile izleri sürülebilen motifler, geleneksel renk seçimleri ile bütünleşip yörelere özgü halıların ortaya çıkmasına öncülük ediyor. Uygun antik halı fiyatları ile satın alabileceğiniz ürünler, sadece salonlarınızı değil evinizin her köşesini zenginleştiriyor.

Antika Halı Modellerinin Dekorasyon ile Uyumu

Antika Halı

Farklı ebatlarda üretilen el halıları, dokundukları yörenin motiflerine, renklerine ve iplik tercihlerine göre şekilleniyor. Örneğin, Antik Uşak halı çeşitlerinin her metrekaresinde doksan bin ilmik bulunuyor. Saray halısı olarak da bilinen Uşak halıları, tüylü ve yumuşak dokularının yanı sıra koyu ve derin renklere sahip farklı kompozisyonları ile tanınıyor. Hem klasik hem de modern dekorasyon konseptleri ile birebir uyum sağlayan halılar, tıpkı antik yörük halı modelleri gibi %100 yünlü iplikler kullanılarak imal ediliyor. İpekli halıların en ünlüsü olan Hereke modelleri ise günümüzde hala dokunmaya devam ediyor. Osmanlı saraylarını olduğu kadar Avrupa saraylarını da etkisi altına alan antika halı ve kilimler, günümüzde de oldukça talep görüyor.

Antika Halı Fiyatları

Antika Halı

Antika halı ve kilim fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Yünlü dokumalar, ipek halılara göre daha uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor. Ancak fiyatları belirleyen tek kriter iplikler arasındaki fark ile sınırlı kalmıyor. El dokuma antika halı fiyatları, ürünlerin yaşları ile de doğrudan bağlantılı olabiliyor. Anadolu'da dokunan en kıymetli halılardan biri olan antika bünyan halı fiyatları yeri geldiğinde kendisinden daha yeni Hereke halılarından uygun olabiliyor. Antika halıların değerini belirleyen kriterler arasında yaş en önemli faktör olarak görülüyor. Eskidikçe değerlenen halılar, miras olarak da bırakılan koleksiyoner parçaları haline dönüşebiliyor. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Halı Satın Almanın Püf Noktaları

  • Satın aldığınız halı için sertifika talep edebilirsiniz.
  • Aldığınız halının yaşının sertifikada açıkça belirtilmesi gerekiyor.
  • Halının hangi yöreye ait olduğunu internette yapacağınız basit bir araştırma ile teyit edebilirsiniz.
  • Halının eskiyen yerlerinin doğru teknik ile tamir edilmiş olması değerini düşürmüyor.
  • Eski bir halı ile antika halı arasındaki fark yaşı ile ilgili olup, 100 yaşından büyük halıları antika halı olarak kabul edebilirsiniz.

Antika Halı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Satın aldığınız halıya tamir ve bakım yapılması gerekiyor ise bunu bilinçli ellere teslim etmeniz gerekiyor.
  • Antika halınız çok yıpranmış ve tamir edilmesi riskli ise duvara asarak değerlendirebilirsiniz.
  • Nispeten az yıpranmış halıları sirkeli su ile silebilirsiniz.
  • Halılarda yıpranma ilk olarak saçaklarda başladığı için saçakları içeri kıvırarak kullanabilirsiniz.
  • Halılara en çok güveler zarar vereceği için sermediğiniz zamanlarda naftalin ile koruma altına alabilirsiniz.