Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Antika Halı, Kilim

kategorisinde 5687 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Antika Halı, Kilim

Eski dönemlerden kalan antika ürünlerin arasında en çok dikkat çekenler antika halı ve kilimlerdir. Üretilen dönemin ve toplumun kültürünü yansıtan antika halı ve kilimler özellikle çok fazla emek taşıdığı için de değerlidir. Eski dönemlerde elle dokunan pek çok halı ve kilim günümüze kadar özenle saklanarak getirildi. Bu antika halı, kilim ürünlerinden bir kısmı yakın geçmişten kalma olsa da çok eski ürünleri de bulmak mümkün. Bu ürünler aynı zamanda üretildikleri dönemin anılarını ve estetik anlayışını da beraberinde getirerek kullanıldığı ortamın ambiyansını tamamen değiştirir.

Antika Halı ve Kilim Çeşitleri

Antika Halı, Kilim

Antika halılar özellikle daha geniş alanı kaplayan modeller olarak bilinir. Aynı zamanda kullanılan dokuma tekniğiyle daha kalın bir model olan bu antika halılar özellikle büyük salonlarda hem ısı yalıtımı hem de estetik görünüm amacıyla kullanılır. Halıların bulunduğu ortamı renklendirmesi ve harika bir dekorasyon parçası olarak kullanılması da antika halıları değerli kılar. Antika kilim ürünleri ise daha çok ince uzun bir görünüme sahiptir. Bu ürünler aynı zamanda daha ince dokunmuş şekilde üretilir ve kullanılır. Türk ve Müslüman kültüründe önemi büyük olan seccadeler antika kilimlere güzel bir örnek olabilir. Bu gibi ürünler özellikle belirli kullanım alanlarına hizmet etmek üzere özenle üretilir. Bu şekilde hem estetik bir görünüm elde edilir hem de ürününün fonksiyonel olması sağlanır.

Antika Halı ve Kilim Modelleri

Antika Halı, Kilim

Özellikle Anadolu topraklarında kısa sürede gelişen dokuma tekniği pek çok beylik ve toplum tarafından kullanıldı. Antika halı ve kilim gibi ürünlerde hem toplumun kültürü yansıtılır, hem de ürünler toplumun kültürüne etki eder. Bu kadar özel şekilde üretilen halı ve kilimler evlerde ve iç mekânlarda sıklıkla kullanılır. Kimi zaman küçük boyutlarda üretilen bu kilimler evlerin ve bahçelerin duvalarında da kendine yer bulur. Bu parçaların günümüzde eski gelenekleri devam ettiren pek çok kişi tarafından da kullanıldığı görülebilir. Antika halı ve kilim parçaları dekorasyon amacıyla farklı mekanlarda kendilerine kolayca yer bulabilirler. Antika halı arayışında olan kullanıcılar bu halıları özel bir kullanıma yönelik ya da koleksiyon amacıyla tercih edebilir. Bu şekilde antika halılar ile farklı bir konsepti olan mekânlar açılabilir. Ya da ürünler koleksiyon amacıyla saklanabilir.

Antika Halı ve Kilim Fiyatları

Antika Halı, Kilim

Antika halı ve kilimlerin üretiminde kullanılan dokuma teknikleri son derece zahmetlidir. Bu durum antika halıların ve kilimlerin son derece değerli olmasını sağlar. Bu şekilde yüksek emek harcanarak üretilen bu ürünler aynı zamanda eski yıllardan günümüze kadar gelebilir. Özellikle iyi bakılmış ürünlerin yüzlerce yıl sonra bile iyi durumda olduğuna sıkça rastlanır. Bu gibi durumlarda eski dönemlerden kalan antika ürünlerin daha değerli olacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Aynı zamanda antika halı ve kilim ürünlerindeki işleme, motif kalitesi de parçanın değerini arttırır. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Antika Halı ve Kilim Avantajları

  • Bulunduğu ortama şık ve estetik bir görünüm kazandırır.
  • Eski dönemlerden kalma bir konsept oluşturmak için ideal şekilde kullanılabilir.
  • Koleksiyonerler için uzun ömürlü bir parça olarak yıllar boyunca saklanabilir.
  • Kuru bir ortamda tutulduğu sürece çok fazla bakım gerektirmek ve kolay deforme olmaz.
  • Dokuma ürün olduğu için darbe ve ezilmelere karşı normal ürünlülerden daha dayanıklıdır.

Antika Halı ve Kilim Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Antika dokuma ürünler olan halı ve kilimlerin kirlenmemesi için özen gösterilmeli.
  • Ürünlerin kirlenmesi durumunda yüksek sıcaklık ya da su kullanmadan temizlenmeli.
  • Topuklu ayakkabı gibi sivri topuklara sahip ayakkabılarla üzerine çıkılmamalı.
  • Bu parçalar açık alan ya da yağmur suyunun ulaşabildiği yerlerde kullanılmamalı.
  • Günlük temizlik için su ve kimyasal temizleyiciler uygulanmamalı.