GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Antika Kanaviçe, İğne Oyası

kategorisinde 5870 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kahaviçe, İğne Oyası

İğne oyası, dantelin kendisini oluşturmak için birçok dikişin bir araya getirilerek bir bütün oluşturulduğu dantel türüdür. Yapım aşamasında iğne, iplik ve makas kullanılır. Antika kanaviçe ise tuval olarak kullanılan bir çerçeve üzerine gerilen, değişen boyutlardaki kumaşın, farklı açılarda işlenerek oluşturulan şekillerinden ortaya çıkan dekoratif amaçlı kasnaklardır. Temsil edilen form, kare, yuvarlak veya oval şekilde olabilir. Çapraz veya yatay sıralar halinde işlenen renkli iplikler, bir önceki dikişi takip etmesi bakımından sıralı ve tek tip olacak şekilde dikilir.

Antika Kanaviçe Çeşitleri Nelerdir?

Kahaviçe, İğne Oyası

Dikiş ve iplik özelliklerine göre değişen antika kanaviçe modelleri arasında, açık renk keten zemin üzerine yalnızca siyah iplik kullanılarak oluşturulan işleme, siyah iş olarak adlandırılır. Geometrik desenlerin, gölgelemelerin sık uygulandığı bu türde dikiş tek yönde işlenir. Çiçekli tasarımların oluşturulduğu Brezilya işlemesinde yüksek parlaklığa sahip suni ipek ip kullanılır. Çiçek ögeleri oluşturmak için gövde, sinek, tüy dikişi kullanılır. Yün, ipek, pamuk karışımından oluşan ipliklerin kullanıldığı iğne oyasında, dolgulu ve gölgeli tasarımlar için yarım çapraz dikiş tercih edilir. Izgara desene sahip boş tuval üzerine farklı renklerde sentetik veya diğer karışıma sahip ipler dokunarak yastık, koltuk, masa gibi ev döşemelerinde kullanılır. Rustik tekniği ise pötikareye sahip ızgaralar üzerine uygulanır. Pamuk ipliklerin kullanıldığı bu işleme; mutfak önlüğü, havlu, perde gibi ev tipi eşyalarda kullanılır.

Kanaviçe Dikiş Modelleri

Kahaviçe, İğne Oyası

İğne oyası, uygulanan kumaşa ve aldığı şekle göre farklı yöntemlere sahiptir. İğne ucuna boncuk geçirilmesiyle meydana gelen boncuk oyalarında pamuk, ipek veya sentetik iplikler kullanılır. Dikilecek kısma zincir çekilerek hazırlanan filkete oyaları ise genellikle pamuk ipliklerden yapılır. Meydana gelen örgünün boyutuna göre kenarlarına boncuk veya pul geçirilebilir. Malzemesi genellikle ipek olan iğne oyalarında, kare ve üçgen olmak üzere iki tür ilmek bulunur. İğne oyasının işleme yöntemi olarak tekli sarma veya çiftli sarma kullanılır. Mekik ipliklerin halkalanmasıyla işlenen mekik oyalarının yapımı iğne oyalarına göre daha çok işlem gerektirir. Tekniği hacimli motiflerin örülmesine elverişli değildir. Zincirden oluşan ilmeklerin üst üste örüldüğü motiflerin işlenmesinde ise tığ oyası kullanılır.

Kanaviçe Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kahaviçe, İğne Oyası

Kasnak ve kumaş türü, işleme özelliği ve kullanılan ipliğe göre antika kanaviçe fiyatları değişkenlik gösterir. Kasnak materyalinin ahşap, metal ve plastik olmasına göre farklı fiyatlar bulunur. Kasnağın vidalı olup olmadığı da fiyatı etkileyen özellikler arasındadır. Kasnak üzerine gerilen kumaşlar arasında keten, çuval, kendir bulunur. Kanaviçe fiyatları da bu kumaşların dayanıklılıklarına göre belirlenir. Genellikle muline nakış ipliği kullanılıyor olsa da, altı kata sahip diğer iplikler de fiyatlandırmalara göre tercih edilebilir. Kumaş üzerine birden fazla teknik işlenerek oluşturulan tasarımlar daha fazla işçilik gerektirdiğinden yüksek fiyatlara sunulabilir. Daha fazla antika obje Antika Obje kategorimizde sizi bekliyor. Antika mücevher ve takı çeşitleri için bu sayfamızı; tüm antika ürünleri için Antika, Sanat kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kanaviçe İşlemenin Püf Noktaları

  • Başlamadan önce deseni, sert bir kurşun kalem kullanarak kumaş üzerine çizin.
  • Kumaşın kasnağa sıkıca sabitlendiğinden emin olun.
  • İğnenin kumaştan geçmediği durumlarda iğne ucuna sabun sürün.
  • Kumaş yeterli kalınlıkta değilse işlemenin alt yüzüne kasnaktan taşmayacak büyüklüklerde kumaş parçası ekleyin.
  • Kalem izi bırakmayan kumaşlarda deseni teyelleyin.

Kanaviçe İpliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yeterli çapa ve katmana sahip iplikler olası kopmalara karşı dayanıklıdır.
  • Sentetik veya saten gibi yüzey kayganlığı yüksek iplikler, dikiş esnasında kolaylık sağlar.
  • İpliğin yeterli esnekliğe sahip olması işlemenin görünümünü korumaya yardımcı olur.
  • Düşük tüylenme özelliği, ipliğin kumaş içerisinden katman bütünlüğünü koruyarak geçmesini sağlar.
  • Isı direnci yüksek iplikler, dikiş sırasında iğne ile kumaş arasında oluşan ısıdan etkilenmez.