GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Cetvel, Çizim Gereçleri

kategorisinde 2621 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Cetvel, Çizim Gereçleri

Ofis, günlük hayat, eğitim ve iş yaşamının bir parçası olan cetveller ve çizim gereçleri, hem amatör hem de profesyonel çizimlerin en önemli aletleri arasında yer alıyor. Çizim işlemlerinin hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılmasına olanak tanıyan, çizgilerin doğru uzantılarda ve ölçülerde çizilmesini sağlayan gereçler, çizim konusunda amatör olan kullanıcılara dahi yardımcı olabiliyor.

Cetvel ve Çizim Gereçleri ile Doğru Ölçüler Kullanın

Cetvel, Çizim Gereçleri

Her yaştan kullanıcı için hayat kolaylaştıran ürünlerden olan çizim aletleri; pergeller, cetveller, gönyeler, şablonlar, eskiz setleri, kesme matları ve daha çok sayıda üründen oluşuyor. Grafik tasarım çalışmaları, teknik resim işlemleri, makine, mimarlık ve mühendislik alanları, inşaat ve elektronik alanları gibi teknik alanlarda ihtiyaç duyulan çizim aletleri; Yıldızlar, Rotring, Faber Castell, Maped, Hatas, Stabilo ve daha onlarca markanın kaliteli ürünlerini bir araya getiriyor. Çelik, alüminyum gibi metal cetvel türleri ise dayanıklı yapılarıyla uzun yıllar kullanılabiliyor.

Cetvel Çeşitleri ve Kullanım Alanlarını Öğrenin

Cetvel, Çizim Gereçleri

Cetvel boyutları, küçük, büyük ve orta ölçüde üretiliyor. Ölçü birimleri ihtiyaca göre değişiklik gösteren cetvel ve çizim gereçlerinin farklı türevleri bulunuyor. Bu ürünlerin her biri; 20'lik, 30'luk, 50'lik, 100'lük gibi farklı ölçü uzunlukları sunuyor. T cetveli, yay cetveli, üçgen cetvel, tarama cetveli, açı ölçer cetvel gibi farklı çeşitleri bulunan cetveller, yapılan çizim türüne özel olarak seçilebiliyor. Büyük ölçekli cetvel görevi üstlenen, çizimler için kullanılan ve genellikle baş bölümlerinde düz bir aparat bulunan T cetvelleri, T şeklinde üretildiği için bu ismi alıyor. Özellikle masa üzerinde yapılan çizimler için ideal olan T cetvelleri ve paralel cetvel modelleri her türlü çizim alanında kullanılabiliyor. Ölçülü dairesel şekiller için satışa sunulan gönye cetvel çeşitleri, çizgi delikleri sunarak tarama yapmanızı sağlayan tarama cetvelleri, açılı çizimlerde en çok ihtiyaç duyacağınız üçgen cetvelleri kategori içerisinde görebilirsiniz.

Profesyoneller İçin Çizim Aletleriyle Tanışın

Cetvel, Çizim Gereçleri

Profesyonel çizimler için kullanılan ürünler arasında; yuvarlak cetvel çeşitleri, cetvel takımı türleri, düz cetvel, gönye ve üçgen cetvellerin bir arada sunulduğu cetvel seti çeşitleri, şekilli cetvel modelleri ve birbirinden özel pergel setleri bulunuyor. Ayrıca teknik çizim ya da diğer çizim dallarıyla ilgilenenler için eskiz seti ürünleri de var. Eskiz setleri hem cetvel takımlarını hem de kalem takımlarını içermeleri sebebiyle çok sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Cetvel fiyatları, ürünlerin kalitesine ve materyallerine göre değişebiliyor. Örneğin, plastik cetvel türleri cetvel markaları tarafından ekonomik fiyatlarla satışa sunulurken çelik cetvel ürünleri daha yüksek aralıklarda seyredebiliyor.

Satın Almadan Önce

  • Çocuğunuzu çizim yapmaya özendirmek için renkli cetvel türlerini seçebilir, çok sayıda cetvel kullandığınızda ayırt edici malzeme olarak da tercih edebilirsiniz.
  • Çizim yaptığınız kağıt boyutuna göre cetvel seçimi yaparak daha doğru malzemelere ulaşabilirsiniz.
  • Eğri çizimler yapmak istiyorsanız, cetvel modelleri arasında bulunan yay cetvelleri tercih edebilirsiniz.
  • Uzatma ayaklı pergelleri kullanarak pergelinizin daha dengeli hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Matematik ve geometri gibi alanlarda ahşap ya da çelik cetveller kullanabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Tahta cetvel çeşitlerini suya maruz bırakmamanız önerilir.
  • Plastik cetveller, sert bir şekilde düşme, çarpma gibi durumlarda kırılabilir; ürününüzü korumanız tavsiye edilir.
  • Cetvel çeşitleri farklı ölçülerde üretilir, satın almadan önce cetvelinizin ölçü oranını inceleyebilirsiniz.
  • Gönyelerin her birinin farklı dereceleri bulunur, açı ölçümlerinizde bu duruma dikkat edebilirsiniz.
  • Çantalı cetvel setlerini tercih ederek birden fazla cetveli aynı anda kullanabilir, cetvellerinizi dış etkenlerden koruyabilirsiniz.