GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Bağlama

kategorisinde 682 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bağlama

Mızraplı çalgıların atası olan bağlama, kökeni kopuza dayanan, yaylı çalgılar içindeki en eski müzik aletlerinden biridir. Türk halk müziği için vazgeçilmez bir müzik aleti olan bağlama, gelişimiyle pek çok müzik tarzında kullanılan bir enstrümana dönüşür. Tek parça olarak bilinen bağlama tasarımları; tekne, kapak ve sap olarak üç kısımdan oluşur. Perde tipi ve tekne boyutuna göre birçok türü bulunan bağlama modelleri, farklı müzik tekniklerinin gelişmesine katkı sağlar.

Müzik Tarzınıza Uygun Bağlama Çeşitleri

Bağlama

Bağlamalar; sura, kısa sap, uzun sap, meydan sazı, divan sazı ve elektro bağlama gibi çok farklı çeşitleri olan müzik aletleridir. Günümüzde bu çeşitler içinde en çok kısa sap bağlama, uzun sap bağlama ve elektro bağlamalar kullanılır. Akustik ve elektro bağlama şeklinde iki tasarım türü bulunan ürünler kullanım şekline göre öğrenci bağlaması, amatör bağlama ve profesyonel bağlama gibi adlar alırlar. Çalma şeklini belirleyen ve düzen olarak adlandırılan stiller, bağlamanın seçimini etkiler. Bağlama markaları, stillere uygun ürünü geliştirmek adına farklı teknikler kullanarak ürün tasarımı yapar.

Bağlama Malzeme ve Ses Özellikleri İlişkisi

Bağlama

Yapısının güçlü ve dayanıklı olması önemli olan bağlama ailesi dut, ceviz ve gürgen gibi sert ağaçlardan elde edilen malzeme ile üretilir. Kullanılan malzeme ne kadar kuru bir ağaçtan elde edilmişse, müzik aletinden elde edilen ses yüksek kaliteli olur. Farklı ezgilerin elde edilmesine imkân tanıyan malzeme seçimi yapılacak müziğin kalitesine de etki eder. Malzeme özellikleri kadar yapısal özellikler de enstrüman performansını etkiler. Ses genişliği ve perde aralığı her modelde farklılık gösteren bağlamalar, 3 ila 12 arasında tel sayısına sahiptir. Tekne büyüklüğü, sap kalınlığı gibi özellikler bağlamanın sesinin tiz ya da pest olarak değişmesine neden olur.

Bir Konser Enstrümanı Olarak Elektro Bağlama

Bağlama

Enstrüman dünyasının en özel figürleri arasında bulunan bağlamaların klasik tasarımları dışında elektro çeşitleri de kullanılır. 1960'lı yıllarda ilk kez üretilen elektro bağlama, güçlü bir sese sahiptir. Konser, düğün gibi kalabalık atmosferlerde sıklıkla kullanılan bu tür, farklı tarz müzik yapan orkestralarda da tercih edilir. Elektro gitarlarda kullanılan manyetik sistemlerle zenginleştirilen bu enstrüman, geleneksel bağlamanın sahip olduğu ezgilerin daha da geliştirilmesini sağlar. Elektro bağlama modelleri, klasik bağlama çeşitlerinde olduğu gibi başlangıç ve profesyonel seviyelerde olacak şekilde üretilir. Müzik aleti üzerinde yer alan teller, akustik bağlamalarda kullanılan tellerle aynıdır. Kullanıcıların isteklerine göre perde sayıları ve boyutları değişkenlik gösterir. Elektro bağlama fiyatları, geleneksel ürünlere oranla daha yüksek fiyatlarla satışa sunulur.

Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

  • Bağlama türleri; sap, tekne ölçüleri değişen aletler oldukları için seçim yapmadan önce ölçülerin size uygun olduğundan emin olun.
  • Tekne yüzeyi içe kavisli ya da göçük olan bağlamalar hatalı tasarımlara sahiptir, bu tarz ürünlere dikkat edin.
  • Ses kalitesini belirleyen akor burgularının çok sert olmamasına dikkat edin.
  • Bağlamaları saklamak, taşımak ve çalmak için gerekli olan aksesuarları seçerken; size ve ürüne uygun ürünleri seçin.
  • Kaliteli bir bağlama almak için; tekne kısmının dut, gürgen, ceviz; kapak bölümünün köknar, ladin; sap kısmının ardıç ve gürgen gibi sert ağaçlardan üretilmiş olmasına dikkat edin.

Bağlama Seçiminde Püf Noktalar

  • İlk kez bağlama çalacak kişiler, öncelikle kısa sap bağlama mı yoksa uzun sap bağlama mı çalmak istediklerine karar vermelidir.
  • Bağlamadan en iyi performansı almak adına, kullanılan malzemenin bağlamaya uygun bir ağaçtan olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Klasik bağlamalar için önemli olan eşik yüksekliğinin iyi ayarlanmış olmasına dikkat edin.
  • Bağlama fiyatları çok geniş bir aralıkta olduğu için, satın almadan önce istek ve ihtiyaçlarınızı net olarak belirleyin.
  • Daha önce bir enstrüman çalmış bir kişiden yardım almanız, en doğru ve kaliteli ürünü seçmenize yardımcı olur.