GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Dijital Fotoğraf Makinesi

kategorisinde 5083 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Dijital Fotoğraf Makinesi

En güzel anları ölümsüzleştirmeyi sağlayan dijital fotoğraf makinesi hem profesyonel hem de hobi olarak kullanılabilir. Dijital fotoğraf makinesi satın almadan önce kullanım amacına bağlı olarak ihtiyaç duyulan özellikler belirlenmeli ve farklı markaların uygun fotoğraf makineleri arasından bir tercih yapılmalıdır.

 • Canon
 • Nikon
 • Sony
 • FujiFilm
 • Olympus

Kullanışlı Dijital Fotoğraf Makineleri

Dijital Fotoğraf Makinesi

En son teknolojilere sahip dijital fotoğraf makineleri özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için birçok kolaylık sunuyor. Otomatik sahneleme özelliğiyle dijital fotoğraf makineleri daha kusursuz ve net kareler yakalamayı kolaylaştırıyor. İlk defa fotoğraf makinesi kullanacak olanlar için "Netliği nasıl ayarlayabilirim?" ve "ISO ayarı hangi değerde olmalıdır?" gibi sorular fotoğraf çekme aşamasında oldukça kafa karıştırır. Doğru ayarlar yapılmadığında ortaya flu, ışığı patlamış fotoğraflar çıkabilir. Başlangıç aşamasında bu gibi problemler yaşamamak için otomatik mod çekilecek obje ya da manzara için en doğru ayarları yaparak başarılı bir kare yakalamanıza yardımcı oluyor. Canon, Nikon, Sony, Fujifilm gibi markaların fotoğrafa gönül verenler ve yeni başlayanlar için oldukça kullanışlı dijital fotoğraf makinesi modelleri bulunuyor.

Dijital Fotoğraf Makinelerinde Sensör

Dijital Fotoğraf Makinesi

Büyük sensöre sahip makineler genellikle gren ve dinamik aralık açısından daha başarılı makinelerdir. Dijital fotoğraf makinesi sensörü kompakt makinelerle kıyaslandığında daha büyüktür. Bu da daha kaliteli fotoğraflar vermesi açısından dijital fotoğraf makinelerini ön plana çıkarır. Hiçbir fotoğraf makinesi insan gözü kadar hassas değildir. Bu nedenle çok aydınlık ya da çok karanlık ortamlarda çekilen fotoğraflarda patlaklık ya da karanlık olma gibi kusurlar görülebilir. Bu noktada dijital fotoğraf makinesi modelleri geniş sensörüyle bu problemi en aza indirir. Detay verme becerisi kompakt makinelere göre çok daha iyidir. Dijital fotoğraf makinelerinin bir diğer özelliği de lenslerinin değişebilir olmasıdır. Kompakt makinelerde bulunmayan bu özellik dijital fotoğraf makineleri ile ciddi bir avantaj sunar. İhtiyaç duyulan görüş açısına uygun olarak kullanılan dijital fotoğraf makinesi ile uyumlu bir lens bu makinelerde rahatlıkla kullanılıyor. Bu sayede çok uzaktaki bir objeyi teleobjektif ile yakınınızdaymış gibi çekebilirken makro lens ile bir objenin ileri seviye detayını bile sanatsal bir fotoğraf karesine dönüştürebilirsiniz. Değişebilir lens sistemi sayesinde dijital fotoğraf makinesi ile yeteneğinizi keşfedebilir; sınırsızca istediğiniz her görüntüyü fotoğraflayabilirsiniz.

Dijital Fotoğraf Makineleri Video Özelliği

Dijital Fotoğraf Makinesi

Günümüzde artık birçok dizi, film ve reklam çekimleri için profesyonel dijital fotoğraf makinesi tercih ediliyor. Daha küçük boyutta olması taşınabilirliğini de kolaylaştırıyor. Özellikle YouTube videoları için sıklıkla kullanılan dijital fotoğraf makinesi profesyonel kameralar kadar kaliteli görüntüler çekiyor. Farklı markaların farklı özelliklere sahip dijital fotoğraf makinesi modelleri dijital ekranı ile görüntüleri izleme olanağı sunarken bağlantı kabloları ile harici monitörde de görüntüleri izleme imkanı sunuyor. Katlanır açılır özellikteki LCD ekranı ile kullanıcının gerçek zamanlı olarak görüntüleri izlemesi mümkün oluyor. Dijital makinelerde çekilen görüntüler farklı kapasitelere sahip hafıza kartlarına kaydedilir. Microdrive, Compact Flash, Smart Media, Secure Digital gibi kartlara kaydedilen görüntüler daha sonra kolaylıkla dijital ortama aktarılabilir. Profesyonel dijital fotoğraf makineleri şarj edilebilir batarya kullanır. Bu bataryalar tam dolu olduklarında tüm gün yeterli olabilir. Bazı dijital fotoğraf makinelerinde ise şarj edilebilir kalem piller kullanılır.

Dijital Fotoğraf Makinesinin Artıları

 • Fotoğraf kalitesi insan gözüne daha yakın, daha başarılıdır.
 • Farklı lensleri kullanma olanağı sunar.
 • Otomatik netleme modu ile daha net görüntüler verir.
 • Hem otomatik hem de manuel çekim seçenekleri sunar.
 • Saniyede çektiği kare sayısı filmli makinelerden daha fazladır.

DSLR Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin. (Hobi olarak fotoğraf, profesyonel fotoğraf, video gibi)
 • Lens seçeneğinin çok olmasına dikkat edin.
 • Daha çok video çekmek için alınacaksa mikrofon girişinin olması, harici monitör girişinin olması önemlidir.
 • Başlangıç seviyesi için tercih edilecekse kullanımının kolay, menüsünün Türkçe, gövde ağırlığının hafif olması avantaj sağlar.
 • Dijital fotoğraf makinesi tavsiyelerine, kullanıcı yorumlarına, almayı düşündüğünüz makine ile çekilmiş görüntülere mutlaka göz atın.