GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Balık Yemi

kategorisinde 12927 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Balık Yemi

Her balık türü farklı yeme ihtiyaç duyar. Balıklarınızı doğru balık yemleriyle, doğru miktarlarda beslemek hem onların sağlığını hem de akvaryum hijyenini korumaya yardımcı olur.

Pul Balık Yemleri

Balık Yemi

Pul yemler en yaygın ve genellikle kullanımı en kolay balık yemi çeşididir. Suyun üstüne biraz serperek balıklarınızı kolayca besleyebilirsiniz. Belirli balıklar için çeşitli pullar mevcuttur. Örneğin deniz pulları tuzlu su balıklarının beslenmeleri için tasarlanmıştır. Tropik pul yemleri ise tetra, diken veya melek gibi tatlı su balıkları içindir. Balıklar donmuş yiyecekleri çok sever. Eğer titiz ve seçici bir balığınız varsa, doğal olarak dondurulmuş balık yemlerini deneyebilirsiniz. Dondurularak kurutulmuş yemler gibi, dondurulmuş yemler de doğal formdadır. Salamura karides, krill ve mysis'den köpek balıkları için üretilen özel besleyici karışımlara kadar çeşitlilik gösterirler. Dondurulmuş yemler, canlı yemlere mükemmel bir alternatiftir. Balıklarınızın temel diyetlerini dondurulmuş yemlerle destekleyebilirsiniz.

Pelet Balık Yemleri

Balık Yemi

Pelet yemler çeşitli boyutlarda üretilebilirler. Genellikle daha büyük balıkların beslenmesinde tercih edilirler. En popüler türü Çiklit peletleridir. Yayın balığı veya köpekbalıkları gibi daha büyük yırtıcı balıklar için de üretilir. Peletler, pul yemlerle aynı temel bileşenleri içerir, farklıkları üretim aşamasındaki şekillendirme ve pres işlemlerinden kaynaklanır. Bazı yemler suda yüzecek şekilde tasarlanırken, diğerleri dipte yaşayanları beslemek için yavaşça batar. Oscar, yayın balığı, büyük çiklit, orfoz gibi daha büyük balıklarınız için pelet yemleri tercih edebilirsiniz. Spirulina ise, birçok balığın sevdiği, oldukça besleyici bir algtir. Otçul çiklitler, palyaço balığı ve tango gibi tuzlu su balıkları için mükemmeldir. Yosunlar kurutulmuş yaprak olarak da bulunabilir. Tang, çiklit ve Plecos gibi balıklar bu vejetaryen aperitifi oldukça sever. Balıklarınızın temel diyetlerinin bir parçası olarak spirulina'yı deneyebilirsiniz.

Kurutulmuş Balık Yemleri

Balık Yemi

Dondurularak kurutulmuş yemler, balıklar için önemli bir tamamlayıcı besindir. Hastalık taşıyabilecek canlı besinlere, mükemmel bir alternatiftir. Bu tür yemler, genellikle tamamen doğaldır. Balıklarınızın arzu edeceği çok sayıda besin değerine ve tada sahiptir. Mevcut çeşitleri kril, plankton, kan kurtları ve diğer balık yemlerini içerir. Tüm balıklar, birincil diyetleri olarak değil, az miktarda dondurularak kurutulmuş yiyeceklerle beslenebilirler. Balık yemi fiyatları kullanılan malzemelere göre farklılık gösterebilir. Karides gibi canlı ya da dondurulmuş yemler, pelet yemlere kıyasla daha pahalı olma eğilimindedir. Ancak fiyat her zaman belirleyici değildir. Balıklar türlerine göre omnivor, etobur ya da otçul olarak ayrılır. Yem seçiminde balığınızın türünü bildiğinizden emin olmalı ve ona göre beslemelisiniz.

Balık Beslenmesi İpuçları

  • Balıklar soğuk kanlı oldukları için vücut sıcaklığını korumak için fazla yiyeceğe ihtiyacı yoktur.
  • Balıkların günde bir ya da kez, aynı saatte beslenmeleri yeterlidir.
  • Bir balığa yalnızca 5 dakika veya daha az bir sürede bitirebileceği kadar verin.
  • Ne kadar yiyeceğe ihtiyaç olduğuna dair bir gösterge olarak tankın boyutunu esas almayın.
  • Akvaryumunuzda birkaç tür balık varsa, tüm balıkların uygun şekilde yiyebilmesi için karma yemleri deneyin.

Balık Yemi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

  • Dengeli beslenme için protein, vitamin ve mineraller içeren kaliteli balık yemlerini tercih edin.
  • Balık obezitesinden kaçınmak için az yağlı yem kullanmaya dikkat edin.
  • Aşırı yağ, karaciğere zarar verebilir ve ölümlere neden olabilir.
  • Dondurulmuş yemleri mutlaka çözündürdükten sonra kullanın.
  • Kuru yiyecekler, yüzme sorunları ve şişkinlikle sonuçlanabilecek kabızlık şikayetlerine neden olabilir.